Mesleki eğitim fakültelerinden mezun dokuma derslerini yürüten öğretmenlerin iş yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin bitirdikleri fakültelere bağlı olarak değişip değişmediğine ilişkin bir çalışma
A study upon the effects of the faculties of the teachers, who are graduated from vocational education faculties on the difficulties that the teachers, who are giving woven lessons face with
- Tez No: 145176
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİDAN ERGENEKON, YRD. DOÇ. DR. VİLDAN EGELİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Bu araştırma Mesleki Eğitim Fakültelerinden mezun, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta dereceli meslek okullarında görev yapan ve burada dokuma derslerini yürüten öğretmenlerin iş yasanımda karşılaştıkları güçlüklerin ve bu güçlüklerin bitirdikleri fakültelere bağlı olarak değişip değişmediğini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada temel bilgi toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta dereceli meslek okullarında görev yapan ve dokuma dersini yürüten ve Mesleki Eğitim Fakültelerinden mezun öğretmenlere uygulanmıştır. Anket sorulan ile öğretmenlerin iş yaşamında hangi güçlüklerle karşılaştıkları, bu güçlüklerin mezun oldukları fakültelerdeki almış oldukları eğitim ile ne derecede ilişkili olduğu ve bu güçlükleri yenmede almış oldukları eğitimin ne derecede yararlı olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Veriler tablolar halinde dökümü yapılarak x2 analizine göre yorumlanmıştır. Önem düzeyi 0.05 değerinin altında bulunanlar anlamlı, büyük değerler ise anlamsız olara yorumlanmıştır. Araştırmamızda elde edilen sonuçlara bakıldığında dokuma dersini yürüten öğretmenlerin iş yasanımda karşılaştıkları güçlüklerde mezun oldukları üniversiteler ve cinsiyetleri arasında farklılık olmadığı, karşılaşılan güçlüklere üniversitelerde almış oldukları alan ve eğitim bilgisi derslerinin etkili olduğu ve üniversiteler arasında bu etkinin farklılaştığı anlaşılmaktadır. Yine öğretmenlerin mezun oldukları fakülteleri değerlendirmede ve çalıştıkları kurum ile mezun oldukları üniversitelerdeki atölye ve laboratuar ortamının karşılaştırılmasmda üniversiteler arasında farklılıkların olduğunu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSRACT This research is prepared to determine whether the difficulties that the teachers, graduated from Faculty of Vocational Education and working in the intermediate Vocation Schools dependent to the Ministry of National Education, where they give woven lectures, face with in their working lives change from faculty to faculty or not. Questionnaire technique İs used as a basic data gathering tool. This questionnaire is applied to the teachers, graduated from Faculties of Vocational School and giving woven lessons. With the questionnaire which difficulties the teachers face with in their working lives, in which degrees these difficulties are related to the education they took in their faculties and in which degrees then- education is useful for overcoming these difficulties are determined. The datas obtained from applied inquiry were analyzed in the SPSS packet programme. These datas, casted as tables, were interpreted according to x? analysis. The values beneath 0.05 are interpreted as meaningful, and the values above 0.05 are interpreted as meaningless. Looking at the results of the research, it is understood that there is no difference between the difficulties the teachers face with in their working lives ands the universities they are graduated and their genders, that the education lessons they took are effective in these difficulties and that this effect changes from university to university. Once more, it is understandable that the teachers' evaluation of their universities and comparison between the institution they are working for and the workshops and laboratory environment in the universities they are graduated differs from university to university.