Serigrafi baskı tekniği ve eğitimde kullanım alanları
Serigraf press technic and using areas in education
- Tez No: 145321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FIRINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
vn ÖZET Serigrafi baskı tekniği, hem sanat hem de endüstri alanında kullanımı oldukça yaygınlaşmış bir tekniktir. Serigrafi baskı sistemi, çok yönlü kullanımı nedeniyle varolan diğer baskı sistemleri arasında önemli bir yere sahiptir. Yapmış olduğum araştırmada, dünyada ve ülkemizde giderek gelişmekte olan serigrafi tekniğinin, ülkemizde eğitim alanında uygulanışı ve teknolojik alanda sergilediği gelişmeler incelenmiştir. Birinci bölümde; serigrafi tekniğinin dünya tarihi; ülkemizdeki serigrafi ve serigrafi baskı tekniğinin gelişimi ele alınmıştır. ikinci bölümde; Türkiye' de, serigrafi eğitimim daha iyi açıklayabilmek için serigrafi eğitimi veren birçok okul gezilerek, atölyeler incelenmiş, öğrenciler ve öğretmenler ile görüşülmüştür. Ülkemizde hem atölye, hem de varolan atölyelerdeki malzeme ve düzeneklerin yetersizliği serigrafi alanında verilen eğitimin kalitesini ve verimliliğini azaltmaktadır. Bu anlamada, serigrafi eğitiminde karşılaşılan belli başlı bazı problemler saptanmış ve bu problemlere karşı tasarlanan bazı öneriler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; serigrafinin kullanım alanları araştırılmıştır.Sanat ve endüstri alanlarında, gözlemlenen yazılı kaynak araştırmalarının yam sıra bizzat atölye ortamında bulunarak incelemeler yapılmış ve birçok örnek çalışma incelenmiştir. Dördüncü bölümde; teknolojinin büyük gelişmeler sağladığı günümüzde, serigrafi baskı malzemelerinde otomatik ve diğer mekanik sistemler bir serigrafi tesisinde, uzun süre araştırmalar yapılarak işlevleri ve kullanım şekilleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde; serigrafi baskı malzemeleri saptanarak, bu malzemeler açıklanmıştır. Altıncı bölümde; baskı işlemi ilk aşamadan son aşamaya kadar, işlem basamakları ele alınarak, serigrafi baskı tekniğinin daha iyi anlaşılması sağlanmış, örnek bir çalışma yapılarak örneklendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, serigrafi eğitimindeki problemler saptanmış, bu problemlere öneriler getirilerek çözümler aranmış; ve bu alanda gelişim sağlayabilmek için teknolojik gelişmeye paralel bir eğitim sisteminin varolması gerektiği kamsına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Screen printing is a wellknown technic which has been used in both artistic and industrial areas. It has an imporant value on worldwide printing system because of its diverse usage. Throughout my research I have examined and evaluated the practice of screen printing, which has been currentley ipmroving both in our country and the world, at education and technology in Turkey. Section I: The world history of screen printing and its evaluation in Turkey were examined. Section II: It was observed through universities, interviewed with related students and instructors in order to clear out teachings of screen printing in Turkey. It is thought that there is a weak tution of screen printing since there are some lack of neccessary stuff in working conditions and environment. In that sense, there were given some particular solutions to those problems faced in teaching of screen printing by both students and teachers. Section HI: The branches in which screen printing has been used for years were examined. It was studied in both artistic and industrial areas; and lots of sample works was checked. Section IV: The features of automatic and mechanical screen printing systems were examined and explained trough an immense observation period. Section V: Screen printing stuffs were described in features. Section VI: Certain steps of printing sytem were not only examined but also studied from top to toe and a sample work was introduced to expalin its immense process. Consequently, those certain problems which are faced in the teaching of screen printing were established; and some solutions and advices was introduced; and decided that there should be an education system in which has a quality to become paraleli with any other technological improvements in industry.