Avrupa Birliği'nin yeni Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve NATO'nun geleceği
The new Security and Defense Policy of the European Union (ESDP) and the future of the NATO
  1. Tez No: 145381
  2. Yazar: MURAT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası 1993 Maastricht Anlaşması ile hayata geçirilmiştir. 1999 yılında yürürlüğe giren Amsterdam Anlaşması ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nda bazı yenilikler yapılmıştır ve o günden bu yana her geçen gün yeni gelişmeler olmaktadır. Genişleme sürecinin AB'nin geleceğinde oynadığı rol gîbi Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası da, üye devletlerin güvenliğini tehlikeye düşürebilecek uluslar arası terörizm ve etnik çatışmalar gibi yeni tehdit türleri karşısında AB'nin güvenliğini temin ederek, askeri meselelerde AB'nin geleceğini belirleyecektir. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası, AB'nin siyasî birliğine giden yolda önemli bir kilometre taşıdır. AB üyesi ülkeler gelecekte bir Avrupa Ordusu kurmak amacında olmadıklarını iddia etseler de, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın üye devletlerin askeri olanaklarının bir araya getirilmesi ile oluşturulacak tek bir ordu hedefine odaklandığı iddia edilmektedir. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası, NATO'nun da geleceğini etkileyebilecek önemli bir gelişmedir. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın NATO'nun sonunu getirebileceği yönünde görüşler bulunmaktadır. Buna karşın, küresel güvenlik ortamında meydana gelen yeni gelişmeler ve yeni tehdit yapısı göstermiştir ki; küresel çapta güvenliğin sağlanmasında NATO vazgeçilemeyecek rol ve sorumluluklara sahiptir. Güvenlik alanında NATO'nun, sahip olduğu askeri ve teknolojik imkan ve kabiliyetler sebebi ile, Birleşmiş Mîlletler ve AB'ye nazaran daha etkili olduğu açıktır. Sonuç olarak, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nı geliştirme sürecinde NATO ve AB birlikte çalışmalıdırlar. Balkanlarda yaşanan kriz ortamının da gösterdiği gibi AB bu tür krizler ile başa çıkmada başarılı olamamıştır. Bu nedenle NATO île işbirliği yapmak AB açısından ona rakip olmaktan daha akla yatkın bir seçenektir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Common Security and Defense Policy was established in the 1993 Treaty on European Union signed at Maastricht. A number of changes on the European Common Security and Defense Policy were also introduced in the Amsterdam Treaty which came into force in 1999, and since then there have been numerous developments in the European Common Security and Defense Policy. As the enlargement process plays a significant role in determining the future of the Union, the European Common Security and Defense Policy also will determine the future of the Union on military matters by providing the security of the Union against new kinds of threat, like international terrorism, ethnic conflicts which may endanger the security of the member states. The European Common Security and Defense policy is the milestone which will lead the political unification of the Union. Although the member states underline that they do not aim at building the European Army in the future, it is believed that the concept of the European Common Security and Foreign Policy basically aims at having a single army established by the military capabilities of the member states. The European Common Security and Defense Policy is also an important factor that may probably determine the existence and the future of NATO. It is claimed that The European Common Security and Defense Policy may give an end to NATO. However, recent developments and changes in the global security situation and new threat structure have showed that NATO has new rotes and responsibilities which can not be given up for the sake of global security. It is clear that on security matters NATO is more effective than the United Nations and the EU because of its military and technological assets and capabilities. Consequently, in the process of developing the Common European Security and Defense Policy NATO and the EU should work together. Since the EU hasn't been very successful in coping with some international crisis as in the Balkans, cooperation with NATO is the most reasonable choice for the EU, instead of being a rival against NATO. VI