Civil societal involvement in global governance: Critical reflections
Küresel yönetişime sivil toplum katılımı: Eleştirel bir bakış
- Tez No: 145531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Sivil toplum örgütleri, son yıllarda küresel yönetişim süreçlerinde çok önemli roller oynamaya başladılar. Bu tez, uluslararası örgütlerle sivil toplum örgütleri arasındaki evrimleşen ilişkiye bakarak, bu katılımın ekonomik, siyasi ve ideolojik unsurları içinde barındıran tikel bir tarihsel yapı olarak tanımlanabilecek küresel statükonun dönüşümü açısından olası etkilerini incelemektedir. Olay çalışmaları olarak, sivil toplumun Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Ticaret Örgütü ile olan etkileşimini ele almaktadır. Bu olay çalışmalarından varılan sonuç, uluslararası örgütlerin sivil toplum örgütlerinin dönüştürücü potansiyelini emmeye ve bir“dönüşümcülük”(transformism) stratejisi çerçevesinde sivil toplum örgütlerini küresel seviyede neoliberal hegemonyanın pekiştirilmesi projesinin bir parçası yapmaya çalıştıklarıdır. Bu ilişkinin dinamikleri, sivil toplum örgütlerinin küresel alanda küresel ekonomi ve devlet sisteminden otonom bir güç olarak ilerici toplumsal dönüşümün ajanları şeklinde hareket ettikleri fikrini çürütür niteliktedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Civil societal organizations (CSOs) have come to play quite a significant role in processes of global governance in the last couple of decades. This thesis explores the implications of this participation for the transformation of the global status quo, defined as a particular historical structure combining economic, political and ideological elements, by looking at the evolving relationship between international organizations and CSOs. It takes civil society's interaction with the United Nations, the World Bank, the International Monetary Fund and the World Trade Organization as case studies. It concludes from these case studies that international organizations try to absorb the transformatory potential of CSOs, and incorporate them into the project of the consolidation of a neo-liberal hegemony at the global level by pursuing a strategy of“transformism”. The dynamics of this relationship seem to refute the idea that CSOs currently act as agents of progressive social change on the world stage as a force autonomous from both the global economy and the states system. in