Alcohol use among Boğaziçi University students: Differences by drinking motive, gender, grade point average, level of acedemic progress, living arrangement, parental education, participation in social activities and perceived harm of alcohol
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinde alkol kullanımı: İçme nedenleri, cinsiyet, genel not ortalaması, sınıf düzeyi, yaşanılan yer, ana-baba eğitim düzeyi, sosyal etkinliklere katılım ve alkol zararı algısına göre farklılıklar
- Tez No: 145782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırma, cinsiyet, notlar, sınıf düzeyi, yaşanılan yer, ana-baba eğitim düzeyi, sosyal etkinliklere katılım ve alkol zararı algısının içme nedenleri ve içilen alkol miktarı ile olan ilişkisini ve içme nedenlerinin içilen alkol miktarı ile olan ilşkisini incelemiştir. Katılımcılar 842'si kız, 743'ü erkek, hazırlık okulu ile 4. sınıf arası okuyan Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencileri olmuştur, içme Nedenleri Anketi (DMQ-R) Türkçe'ye çevrilmiştir. Faktör analizleri özgün formda olduğu gibi dört faktörün varlığım göstermiştir: Rahatlama, Sosyal, Başa Çıkma ve Uyma. Güvenirlikler yeterli bulunmuştur. Tanımlayıcı analizler öğrencilerin çoğunluğunun hiç içki içmediğini göstermiştir. En önemli içmeme nedeni inançlardır. En yaygın içme nedenleri, Rahatlama, Sosyal, Başa Çıkma ve Uyma Nedenleri olarak sıralanmıştır. Cinsiyet, sınıf düzeyi, ana-baba eğitimi, sosyal etkinliklere katılım ve alkol zararı algısı içme nedenleri ve içilen miktar ile ilişkili bulunurken notlar ve yaşanılan yer ilişkisiz bulunmuştur. Uyma Nedenleri dışında, içme nedenleri ve kullanılan alkol miktarı arasındaki ilişki olumlu ve orta derecelidir. Hiç içmeyenler ve bağımlılık riski taşıyan öğrenciler karşılaştırıldığında, cinsiyet, sınıf düzeyi, ana-baba vıuyaşam durumu, eğitim düzeyi ve mesleği, kardeş sayısı, öğrencilerin sosyal özellikleri, cep harçlığı ve alkol zararı algısında farklılıklar bulunmuş, ancak notlar, yaşanılan yer ve aile ziyaretlerinde fark bulunmamıştır. Sonuçlar, değiştirilebilir bir etken olarak alkolün olumsuz etkileri hakkındaki farkındalığrn aşın alkol kullanımını engellemede olan önemini göstermiştir. (203 Kelime). ıx
Özet (Çeviri)
This research examined how set of student characteristics, particularly gender, grades, level of academic progress, living arrangement, parental education, participation in social activities and perceived harm of alcohol relate to drinking motives and amount of alcohol consumed, and how drinking motives and alcohol consumed relate to each other. Participants were 842 female and 743 male prep to senior Boğaziçi University undergraduate students. The Drinking Motives Questionnaire (DMQ-R) was translated into Turkish. Factor analyses yielded four factors, namely Enhancement, Social, Coping and Conformity just like the original form. Reliabilities were satisfactory. Descriptive analyses indicated that the majority of students were nondrinker. The most common reason for not drinking was beliefs. The most common motives to drink were Enhancement, Social, Coping and Conformity, respectively. Gender, level of academic progress, parental education, participation in social activities and perceived harm of alcohol were related to drinking motives and amount of alcohol consumed, while grades and type of residence did not relate to either. Drinking motives and amount of alcohol consumed were positively and moderately correlated except for conformity motive. When nondrinking students were compared with those who were at dependency risk, differences were found in gender, level VIof academic progress, presence, education and occupation of parents, number of siblings, students' social characteristics, pocket money and perception of harm in using alcohol, but in grades, type of residence and family visits. Findings indicated the importance of awareness about negative influences of alcohol as a manipulable factor in preventing excessive use of alcohol. (247 words). vıı