The relationship between peer pressure internal versus extemal locus of control and adolescent substance use
Ergenlerde akran baskısı iç veya dış kontrol odağının madde kullanımı ile ilişkisi
  1. Tez No: 189023
  2. Yazar: SİMGE KIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZETErgenlerde Akran Baskısı ve ç veya Dış Kontrol OdağınınMadde Kullanımı ile lişkisiSimge KırcanMadde kullanımı erken yaşlarda başlayan bir olgudur. Akran baskısı ve kontrolodağı madde kullanımında önemli konulardır. Bu çalışmanın amacı Lise ikinci sınıföğrencilerinde yaşam boyu madde kullanım sıklığını, akran baskısı ve kontrol odağınınmadde kullanımı ile ilişkisini belirlemektir.Örneklem 316 kadın (46.6%) ve 362 erkekten (53.4%) oluşan toplam 678, 10.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplamak için, ?Akran Basksı Ölçeği? (Kıran,2002), ?Kontrol Odağı Ölçeği? (Dağ, 2002) ve ?Madde Kullanımı Anketi?kullanılmıştır.Sonuçlar, en sık olarak kullanılan maddelerin alkol (68.1%), sigara (55.3%) veesrar (5.5%) olduğunu göstermiştir. Cinsiyet farkı yalnızca alkol kullanımında ortayaçıkmış, erkekler daha çok alkol kullandıklarını belirtmişlerdir. Büyük yaştakiler ve üstsosyoekonomik düzey okuldakiler daha çok sigara, alkol ve madde kullandıklarınıbelirtmişlerdir. Sigara ve alkole başlama yaşı daha erkenken, madde kullanımı daha geçyaşta olmuştur. Madde kullanmış katılımcıların yarısından fazlası (56.9%) ilk maddekullanımının arkadaşları ile ilgili olduğunu belirtmiştir. Merak, madde kullanım sebebiolarak ilk sıradadır.viiAkran madde kullanımı ve akran baskısı ile ilgili olarak, sigara, alkol ve maddekullananların daha çok sigara içen, alkol ve madde kullanan arkadaşı olduğubulunmuştur. Sigara, alkol, madde, çoklu madde kullananların, erkeklerin, büyük yaşgrubundakilerin, ve üst sosyoekonomik okul düzeyindekilerin daha çok akran baskısıyaşadıkları bulunmuştur.Sigara, alkol, madde, çoklu madde kullananların, büyük yaş grubunun, altsosyoekonomik düzeydekilerin daha yüksek dış kontrol odağına sahip olduklarıbulunmuştur. Kontrol odağı cinsiyetler arası fark göstermemiştir.Katılımcıların akran baskısı algı düzeyi arttıkça, kontrol odaklarının daha dışodaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Akran baskısı, kontrol odağı, yaş, cinsiyet ve okulsosyoekonomik düzeyi ile sigara, alkol ve madde kullanımı arasındaki ilişki anlamlıdır.Akran baskısı her tür madde kullanımı ve kötü kullanımını arttırmaktadır.Sonuçların genellenebilirliği gibi kısıtlıklarına rağmen, bu çalışma maddekullanımı sıklığı, akran baskısı ve kontrol odağı ile madde kullanımı arasındaki ilişkibakımından önemli bulgular ortaya koymaktadır. Bu bulgular her tür madde kullanımınıönleyici programlarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Relationship Between Peer Presure, Internal vs. External Locus of Control andAdolescent Substance UsebySimge KırcanSubstance use is a phenomenon beginning at young ages (Pagliaro & Pagliaro,1996). Peer pressure and locus of control are important issues in substance use. The aimof the present study was to determine frequency of substance use, and relationshipbetween peer pressure, locus of control and substance use among the 10th gradestudents.The sample consisted of 678, 10th grade students, made up of 316 females(46.6%) and 362 (53.4%) males. For data collection, ?Akran Baskısı Ölçeği? (Kıran,2002), ?Kontrol Odağı Ölçeği? (Dağ, 2002), and ?Substance Use Questionnaire? wereused.Findings showed that alcohol was the most frequently used substance (68.1%),followed by cigarettes (55.3%) and marijuana (5.5%). Gender difference was found onlyin alcohol use since males reported more alcohol use. Subjects who were older, and fromhigh socioeconomic status schools reported more smoking, alcohol and substance use.Smoking and use of alcohol were reported to begin at younger ages, while substanceuse was reported to start at older ages. More than half of the users reported their first usevto be related with their friends? use (56.9%), and curiosity was the first reason forsubstance use..Smokers, alcohol and substance users had more friends who smoked, usedalcohol and substance. Smokers, alcohol, substance, polysubstance users, males, olderstudents, and high SES school subjects reported perception of higher peer pressure.Smokers, alcohol and substance, polysubstance users, older students, subjectsfrom low SES schools had more external locus of control. No gender difference wasfound in locus of control.When subjects? peer pressure levels increased, their locus of control weretowards external. Relationships between peer pressure, locus of control, school SES,gender and age with smoking, substance and alcohol use were significant indicating thatthe higher the peer pressure is, the more is the use and abuse.Despite limitations like generalizability of findings, this study providedimportant data about frequency; relationships between peer pressure, locus of controland substance use that can be used in preparing all kinds of substance use preventionprograms.