Kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve bir üretim işletmesinde uygulama
Enterprice resources planning and an application in a manufacturing business enterprice
- Tez No: 145850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler hedeflerine ulaşmak, etkili bir yönetim ve rekabet sağlamak amacıyla son teknolojik gelişmelerden faydalanmaktadır. Küreselleşen dünyada ekonomik koşullar da göz önüne alındığında işletme yöneticilerinin, kaynaklan daha iyi kullanmak amacıyla birçok yöntemler uygulamaya çalıştıkları açıktır. Tezde incelenen Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemi işletme yöneticilerinin üretimi yönetmek, takip edebilmek, işletmeyi piyasa şartlarında rekabet edebilir bir hale getirmek amacıyla kullandıkları bir sistemdir. Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) bilgisayar ortamında işletmenin tüm faaliyetlerini planlamayı, yürütmeyi ve kontrolünü öngören bir yaklaşım sistemidir. Buradan hareketle; tezin birinci bölümünde; Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) kavramı, gerekçeleri ve bağlantılı olduğu kavramlar genel olarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; Kurumsal Kaynak Planlamasının (ERP) evrimsel gelişim süreci, hedefleri ve yapısı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; Kurumsal Kaynak Planlamasının (ERP) formülasyonu ve uygulanması ortaya konulmuş ve incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sisteminin bir üretim işletmesinde uygulaması sanal ortamda gerçekleştirilmiştir. Çalışma dört bölüme ilişkin tespitler ve yapılan uygulamanın sorunlara getirdiği çözüm önerileri gösterilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In order to achive their targets and to create competition, nowadays, enterprises benefit from the latest technological developments. Considering the economic situation in our ever globalizing world it is obvious that managers try to use their resources in the optimum way. To explain this point of view the flue technology management is a system that should not be neglected, as it is important for competition and efficiency the ERP, (Enterprise Resources Planning) system, being scrutinized in the thesis, is something that is used to teach managing and controlling production and also to bring the enterprise to such a condition that it will be able to compete in every situation. ERP, (Enterprise Resources Planning), is an approach system which foresees planning, running and controlling all of the functions of the enterprise. Considering this information; in this thesis; In the first section; ERP ( Enterprise Resources Planning ) concept, causes and related concept are examined generally. In the second section; ERP' s target, structure and its eveluational improvement period is explained. In the third section; ERP ( Enterprise Resources Planning ) formulation and applications are exposed. In the fourth section; sample tranning application realized in imaginery by using ERP (Enterprise Resources Planning ) in a production firms. All part of the sections with the related determination are solved under the example of solutions.