Ankara Büyükşehir Belediyesi Çankaya Bölgesi Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) el sanatları teknolojisi kösele çanta yapımı programının incelenmesi
Ankara Metropolitan Municipality Çankaya Region Municipal Professional Directives (BELMEK) hand arts investigation of the technological solid bag project program
- Tez No: 524970
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin eğitiminde önemli bir yere sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çankaya Bölgesi Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) El Sanatları Teknolojisi Kösele Çanta Yapımı Dersinin kursiyer görüşlerine göre incelenmesi ve yeterliliklerinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2015-2016 eğitim döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi Çankaya Bölgesi Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) El Sanatları Teknolojisi Kösele Çanta Yapımı Dersine devam eden kursiyerler oluşturmaktadır. Toplam 40 kursiyere uzman görüşünde hazırlanan anket uygulanmış, elde edilen veriler ise SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Kösele Çanta Yapımı kursuna katılan kursiyerlerin tamamı kadınlar olmakla birlikte büyük çoğunluğu 45 yaş ve üzerindeki kursiyerlerden oluşmaktadır. Kursiyerlerin büyük bir kısmı BELMEK kurslarına Boş Vakitleri Değerlendirmek amacıyla katıldıklarını ifade etmişlerdir. Kursiyerler hammaddelerini yurt içinde deri malzemeleri satan işyerlerinden temin etmektedir ancak en çok karşılaştıkları sıkıntılar arasında pahalı olmasını, zor temin edilmesi ve yetersizliğini göstermişlerdir. Kursiyerler Kösele Çanta Yapımı kursunun süresini, uygulanan teknikleri, yararlanılan kaynakları büyük ölçüde yeterli bulmaktadır. Kursiyerler büyük ölçüde eğitim programıyla amaçladıkları hedeflere ulaştıklarını, programın içeriğinin yeterli olduğunu, uygulanan öğretim yöntemlerinin yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Kursiyerler Kösele Çanta Yapımı kursunda yaptığı ürünlerin tasarımını büyük ölçüde öğreticiyle birlikte belirlemektedirler. Bu hususta öğreticilerin etkisinin büyük olduğu değerlendirilmektedir. Kursiyerlere kursların daha da geliştirilmesi adına yapılması gereken faaliyetlerin neler olduğu yönündeki tavsiyeleri,“Kösele Çanta Yapımı kurslarının yaygınlaştırılması”ve“Kösele Çanta Yapımı kursundan mezun olanlara yeterli istihdamın sağlanması”şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the qualifications of the Ankara Metropolitan Municipality Çankaya Region Municipal Vocational Training Courses (BELMEK) Handicrafts Technique Soil Handbag Making Course which has an important place in adult education. During the 2015-2016 education period, Çankaya Region Municipality Vocational Training Courses (BELMEK) Handicrafts Technologie constitute trainees of the study. A questionnaire prepared in the opinion of experts was applied to 40 courses and the obtained data were evaluated in SPSS package program. According to the results of the research, all of the trainees participating in the Kösele Bag Making course are women, and the vast majority of them are 45 or older trainees. Most of the participants stated that they participated in BELMEK courses in order to evaluate Empty Times. Trainees obtain their raw materials from workplaces that sell leather goods in the country, but most often show that they are expensive, difficult to supply, and inadequate. The trainees find that the length of the sole bag making course, the techniques applied, and the resources utilized are largely adequate. Trainees have stated that they have achieved the goals they aim with a large scale training program, that the content of the program is sufficient and that the teaching methods applied are sufficient. The trainees are designing the products they make on the sole bag making course with a great deal of instructor. It is evaluated that the effect of the tutors on this subject is great. The suggestions of what activities should be done in order to further develop the courses in the courses have been in the form of“Dissemination of sole bag making courses”and“Providing adequate employment to graduates of the sole bag making course”.