Collective consciousness in the writings of John Steinbeck
John Steinbeck'in eserlerinde kollektif bilinç
  1. Tez No: 145923
  2. Yazar: MEHMET AKİF KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WİSAM MANSOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, John Steinbeck'in bireysel mücadele ve bilinçten başlıyarak, ortak ve kollektif bilince ulaşan yolculuğunu, özellikle yazarın,“Cup of Gold”,“In Dubious Battle”ve“The Grapes of Wrath”romanlarını ele alarak, incelemeği hedeflemektedir. Steinbeck, otuz yılı aşan yazarlık kariyerinde, biline ve tecrübe ilişkilerinde odaklasan konularda yazdı. İlk yazdığı eselerinde genel olarak bireysel mücadeleyi ve bilinci ele aldı. Bireylerin düşlerinin ve hayallerinin hayatın gerçekleri tarafından nasıl yok edildiğini işleyen hikayeler yazdı. Totaliter hareketler ve Dust Bowl'dan yapılan göçler Steinbeck'in ufkunun gelişmesine yardımcı oldu. 1930'lu yılların ortalarından başlıyarak bireyin politika, aile ve diğer gruplarla olan ilişkileri hakkında yazmağa başladı. Steinbeck, ortak veya kollektif bilinç olarak adlandırdığı kavramı geliştirdi. Steinbeck, en çok bilinen“In Dubious Battle”ve“ 777e Grapes of Wrath”adlı eserlerinde, insanların bireyselliklerinden ne ölçüde vazgeçebileceklerini, kendilerini terketmelerini, kendilerini yeniden icat ederek bireysel ve toplumsal kimliklerini dengelemelerini işledi. Bu çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, bireysel mücadele ve bu mücadelenin gerçekler karşısında nasıl başarısız olduğuna odaklanmıştır. İkinci bölüm, Steinbeck'in kollektif bilince nasıl ulaştığını ele almaktadır. Üçüncü bölümde de Steinbeck'in ideal bilinçli toplumunun başarıları incelenmektedir. Sonuç kısmında da, Steinbeck'in daha once analiz edilmiş fikirleri özetlenmektedir. Anahtar kelimeler Grup-hayvanı Teleologic düşünme Teleologic olmayan düşünme Kollektif bilinç Kollektif düşünme Bireyselcilik
Özet (Çeviri)
The present study attempts to analyze Steinbeck's journey from the individual struggle and consciousness to the shared or collective consciousness, in three novels, Cup of Gold, In Dubious Battle and The Grapes of Wrath. Over his thirty-year writing career, Steinbeck wrote perspectives that focused on the interaction between consciousness and experience. At first, his subject was the individual struggling with his consciousness. He wrote short stories depicting individuals whose dreams or illusions are ruined by reality. The clash of totalitarian movements, the migrations from the Dust Bowl offered Steinbeck a broader horizon. In the mid-1930s he began writing of the individual's relationship with political, familial, or other groups. Steinbeck developed the concept of shared or collective consciousness. The writings for which he is most famous for - In Dubious Battle, The Grapes of Wrath - dramatize the extent to which people surrender their individuality, separate themselves, reinvent themselves so as to balance individual and collective identities. This study falls into three essential parts. Chapter I will focus on the individual struggle and how that failed to cope with reality. Chapter II deals with how Steinbeck reached the idea of collective consciousness. Chapter III will be on the achievements of Steinbeck's ideal collective society. Finally conclusion part will sum up all that has been analyzed in terms of Steinbeck's collectivistic ideas.