Çukurova ve Mersin Üniversiteleri sınıf öğretmenliği programlarının değerlendirilmesi
Ç.U. and Mersin Univercity the evalution of programme primary teaching
  1. Tez No: 146007
  2. Yazar: SONGÜL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Ç.Ü. VE MERSİN ÜNİVERSİTELERİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ SONGÜL TÜRKOĞLÜ Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Adil TÜRKOĞLÜ Aralık 2004, 133 sayfa Bu araştırmada, sınıf öğretmeni yetiştiren Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan eğitim programlarının değerlendirilmesine yönelik; üniversitelerde okuyan son sınıf öğrencilerinin görüşleri yardımıyla programın etkiliğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma; giriş, ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Bu araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırmada anket kullanılmıştır. Anketin ön denemesi 25 kişiye uygulanmıştır. Tez danışmanı ve uzmanların görüşleri ile son halini almıştır. Anket 53 soru maddesinden oluşmaktadır. Anket formları; Çukurova ve Mersin Üniversitesinde okuyan toplam 243 son sınıf öğrencisine uygulanmış ve bu anketler geçerli sayılmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f ) ve yüzde (%) testleri kullanılarak analiz edilmiş ve tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda Çukurova ve Mersin Üniversiteleri Eğitim Fakülteleri Bölümü son sınıf öğrencileri nitelikli bir öğretmenin sahip olması gereken mesleki davranışları programda yer aldığım düşünmektedirler. Öğrenciler programda yer alan alan derslerini yeterli bulmaktadırlar. Genel Kimya, Soyut Matematik ve Fizik gibi sayısal ağırlıklı dersleri istememektedirler. Psikoloji alam ile ilgili dersleri istemektedirler. Öğrenciler haftalık ders saatlerini yetersiz bulmaktadır. Derslerdeanlatım yöntemini ve yazılı yoklamanın her zaman kullanıldığını düşünmektedirler. Öğrenciler sorunlarıyla hiç kimsenin ilgilenmediğini düşünmektedirler. Sosyal etkinlikleri yetersiz bulmaktadırlar. Sınıf öğretmenliği bölümünü Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları alınmalıdır. ÖSS'den sonra mülakat yapılmalıdır. Programda yer alan amaç ve davranışlar açık ve net olarak belirtilmelidir. Okul deneyimi için ayrılan süre artırılmalıdır. Rehberlik servisi hakkında bilgi verilmelidir. Anahtar Kelimeler : Sınıf öğretmenliği, program değerlendirme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ç.U. AND MERSİN UNIVERCITY THE EVALUTTON OF PROGRAMME PRIMARY TEACHING SONGÜL TURKOGLU M.A. Thesis, The Department Of Education Science Advisor : Prof. Dr. Adil TÜRKO?LU December 2004, 133 pages In this research, the main goal has been determined as to reveal the impact of the teacher training program on efficiency of teachers of the first grade of elementary schools and to evaluate the program as a whole improve it. While doing this study, the ideas of students were taken into consideration. The research is made up of five chapters such as; introduction, searches of essential method, findings and comments and abstract- conclusion and suggestions. This research is model of descriptive search questionnaire was employed in this research. Pre-test of questionnaire was applied for 25 students. It had become last shape by opinions of Advisor and specialists. This questionnaire has 53 question - matter. The questionnaires has been applied 243 students who are at the last degree of their license education. These applications have proven the questionnaires to be valid. The findings which were obtained from the application of the questionnaire were analysed conveniently to the goals by using frequency (f ) and percent (%) were given in fiqures. Students of last class in Education Faculty of Çukurova and Mersin University have been thought to attend in programme Professional behaviors that required attending a qualified teacher. Students lesson of attending in programme approve as students' opinions. Students haven't been wanted upstract math, general chemistry and physics. These lessons are very difficult for students. They have been wanted psychology lessons. Students haven't been interested in student's problems as results of questionnaire. As students' opinions, social activities are not enough.Students of graduated from high school of Anatolia teaching should choose for department of primary teaching. Guidance should be made to students after ÖSS by academician. Purpose and behaviours to attend in programme should be determinated clearly. Time of training should be increased for experience about guidance service should be given information to students. Key Words : primary teaching, the evalution of programme