Üniversite öğrencilerinin algılanan stres, savunmacı kötümserlik, psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examine the perceived stress, defensive pessimism, psychological flexibility and psychological resilience levels of university in terms ofsame variables
- Tez No: 821193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin algılanan stres, savunmacı kötümserlik, psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Adana ve Mersin şehirlerinde bulunan Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Tarsus Üniversitesinde 2021-2022 yıllarında eğitim-öğretim gören 597'si kadın (%49.8), 594'ü erkek (%49.5) katılımcının ve cinsiyet kategorisi açısından“diğer”seçeneğini seçen 9 kişi (%0.7) olmak üzere toplam 1200 gönüllü lisans öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında İlişkisel Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri Google Forms aracılığıyla online olarak ve üniversitelerde yüz yüze bir şekilde toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği”,“Savunmacı Kötümserlik Ölçeği”,“Psikolojik Esneklik Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri, IBM SPSS Statistics 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde algılanan stres, savunmacı kötümserlik, psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık ölçek puanlarının cinsiyet ve olumsuz yaşam olayı yaşama durumu göre Bağımsız Gruplar t-Testi; sınıf düzeyi, algılanan başarı durumu, algılanan gelir düzeyi ve ebeveyn birliktelik durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için ANOVA kullanılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda ise; algılanan stres, savunmacı kötümserlik, psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyet, algılanan başarı durumu, algılanan gelir durumu ve olumsuz yaşam olayı yaşama durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği bulgulanmıştır. Araştırmanın sınıf düzeyi değişkeninin algılanan stres, psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık düzeylerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunurken; savunmacı kötümserlik düzeylerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın ebeveyn birliktelik durumu değişkeninin algılanan stres, savunmacı kötümserlik, psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar ilgili literatüre göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the perceived stress, defensive pessimism, psychological flexibility and psychological resilience levels of university students in terms of some variables. The sample of the research consists of 1202 volunteer undergraduate students, with 597 female (49.8%), 594 male (49.5%) participants and 9 of whom (0.7%) chose the“other”option who were studying at Çukurova University, Mersin University, Çağ University, Toros University and Tarsus University in the cities of Adana and Mersin in the years 2021-2022. Research data were collected online through Google Forms and face-to-face at universities. In this study,“Personal Information Form”,“Perceived Stress Scale”,“Defensive Pessimism Scale”,“Psychological Flexibility Scale”and“Brief Resilience Scale”were used as data collection tools. Research data were analyzed with IBM SPSS Statistics 25 program. In the analysis of the research data, Independent Groups t-Test was used to examine the scores of perceived stress, defensive pessimism, psychological flexibility and psychological resilience scale according to gender and negative life event experience; ANOVA was used to examine whether it differs according to grade level, perceived achievement status, perceived income level and parental coexistence. As a result of the analysis of the research; it was found that the levels of perceived stress, defensive pessimism, psychological flexibility and psychological resilience showed a statistically significant difference according to the variables of gender, perceived success status, perceived income status and experiencing negative life events. While it was found that the grade level variable of the study showed a significant difference according to the levels of perceived stress, psychological flexibility and psychological resilience, there was no significant difference in terms of defensive pessimism levels. It was observed that there was no statistically significant difference in the parent coexistence variable of the study according to the levels of perceived stress, defensive pessimism, psychological flexibility and psychological resilience. The findings and results obtained from the research were discussed according to the relevant literature.