The communicative function of intonation
- Tez No: 146014
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNİRA GARAYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tonlama konuşma esnasında, verilmek istenen mesajın dinleyici tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamaya yönelik insan sesindeki değişim olup, hemen hemen yeryüzündeki bütün dillerde bulunan bir yapıdır. Bazı dillerde, özellikle Asya ve Afrika dillerinde, yazılış olarak aynı olan bazı kelimelerin, farklı ses tonları ile söylenmesi durumunda farklı anlamlar kazanmaktadır. Fakat genel olarak Avrupa dillerinde ve özellikle de İngilizce'de tonlamanın fonksiyonu anlam değişikliğine yönelik olmayıp, verilmek istenen mesajın, paylaşılan bilginin önem veya önemsizliğine vurguda bulunmaktır. İngilizce'de bir kelimenin tek başına doğru söylenmesi“telaffuz”olarak adlandırılmaktadır. Tonlama ise bir kelimenin doğru telaffuz edilmesinden çok bir defada söylenen ve kendi içinde anlam bütünlüğü bulunan bir cümle/cümlecik veya“ses ünitesinin”söylenmesi esnasında insan sesindeki titreşimlerin gösterdiği iniş ve çıkışlardır. Bir başka ifade ile tonlama kelimelerin tek tek doğru söylenmesinden çok, verilmek istenilen mesajın daha anlaşılır olması için konuşmanın bütünündeki renk ve melodidir. Bu noktadan hareketle tonlamanın, telaffuz, vurgu, ulama, jest ve mimikler gibi iletişimi etkileyen diğer faktörlerden kesin bir çizgi ile ayrılamayacağı, aksine, benzeri dilbilim dışındaki bazı faktörlerle birlikte değerlendirilmesinin daha doğru olacağı değerlendirilmektedir. İngilizce'de tonlamanın anlam, içerik, yaklaşım, aksan ve iletişim açılarından farklı fonksiyonları olup, doğru tonlama ile daha etkili iletişim kurulabileceği gibi, yanlış tonlamama, iletişim kurulamaması, kopması veya yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği bilinmektedir.in Bu tez bir giriş, üç ana ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tonlamanın tanımı, ve bu konuda yapılmış çalışmaların kronolojik kısa bir özeti verilmiştir. İkinci bölümde tonlamanın genel olarak yapısı, formasyonu ve bazı cümle tiplerinin tonlaması ile bunların arasındaki temel farklardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu çalışmanın ana konusu olan“Tonlamanın İletişimsel Fonksiyonu”dışında kalan diğer fonksiyonlara değinilmiştir. Bunlar tonlamanın aksan, içerik, yaklaşım ve anlamsal fonksiyonları ve doğru iletişime katkılarıdır. Dördüncü bölümde ise tonlamanın iletişimsel fonksiyonu ve bu hususta yapılan araştırmalar ve yapılan bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar örneklerle anlatılmıştır. Sonuç olarak, tonlama (intonation) kelime olarak Grek“tonos”, Latince“intonatio”kelimelerinden türetilen batı dillerindeki“intonaston ”kelimesinin karşılığıdır. Tonlama dünyadaki bütün dillerde olup farklı açılardan da olsa insanlar arasındaki iletişime katkı sağlayan dilbilimsel ve dilbilim dışı yapılardır.
Özet (Çeviri)
Intonation is defined as the changes in the pitch of the voice and enables us a better understanding of the message in communication, and there is intonation in almost every spoken language in the world. In some languages especially in south Asian and African languages, the same word is pronounced with different intpnations without any change in the word order and in these cases the meaning of the word changes according to the intonation. These kinds of languages are called“tone language”. European languages, especially English is not a tone languge of course. In English the term“pronunciation ”is used for a single word utterance. On the other hand the term intonation is used for a tone-unit. Intonation is of course related with word stress, pronunciation, and some other para-lingual factors. Intonation is the musical melody of the speech. Intonation has some components and form of the intonation is important. On the other hand, maybe the most important aspect in daily speech, is the functions of intonation. These are classified with different names by the researchers but in this study accentual, attitudinal, discourse and communicative function of intonation are explained. The importance of intonation in learning a foreign language is also stressed by the researchers. This thesis consists of an introduction, three main and a conclusion chapters. In the introduction part, definition of intonation and a short summary of the researches made in this field are treated in general frames. In the second chapter, forms of intonation, components of intonation and intonation of some sentence types are mentioned.In the third chapter, functions of intonation in general frames is explained. In the fourth chapter,“The Communicative Function”of intonation which is the main field of this study is examined. In conclusion,the word intonation is derived from the word“tonos”and Latin“intonatio”to the European languages.Functions of intonation are different in each language, although, all of these functions enable people a better understanding of the message given and a better communication.