Türkiye'de sağlık sisteminin etkinliğini arttırmaya yönelik bir öneri: Türkkart
A suggsettion for rise the effectual of Turkish healt system: Türkkart
- Tez No: 146183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Akıllı kart kredi kartı büyüklüğünde ve içerisinde elektronik hafıza ve işlemci bulanan bir teknoloji harikasıdır. Bu kartlara bir kişiye ait özel, tıbbi ve sosyal güvenlik ile ilgili bütün bilgiler kayıt edilebilir. Türkiye tıbbi uygulama alanında kısmen gelişmiş sayılır ve çoğu sağlık birimlerinde yeterli tıbbi malzeme bulunmaktadır. Bununla birlikte sağlık tazmetlerinin sunumunda rol oynayan gerek tedavi merkezleri ve gerekse bu merkezleri destekleyen sosyal güvenlik kurumlan arasında bağlantı kopukluğu mevcuttur. Bu kurumların kullandığı standartların farklı olması sebebiyle tutulan müşteri kayıtlan arasında uyuşmazlık mevcut olup, çoğu durumda kayıt yöntemleri çağ dışıdır. Bu çalışma ile ulusal düzeyde, sosyal güvenlik ve sağlık alanında, kurumlar arası bilgi aktarımını hızlandırarak hizmet kalitesini yükseltmeye yönelik bir öneri sunulmuştur. Türkiye MERNİS projesinin yürürlüğe girmesi ile beraber her vatandaşa bir kimlik numarası verilmiştir. Bu kimlik numaralarına paralel olarak hazırlanacak sağlık akıllı kartları sayesinde kişi ile ilgili bilgiler istenilen kurumlara anında sunulabilecektir. Sağlık akıllı kartlarına, sigorta ve sağlık hizmetleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra, istenilen özel bilgilerde yüklenebilir ve bu bilgiler kolaylıkla ve hızlı bir şekilde istenilen birimler tarafından kullanılabilir ve güncelleştirilebilir. Böylece müşteriler kurumlarda sıra bekleyip veya form doldurmakla zaman kayıp etmeyecekler ve istedikleri hizmeti daha etkin bir şekilde alacaklardır.
Özet (Çeviri)
The health smart card is a credit card sized plastic smart card embedded with a computer chip that contains the personal, medical and social security information needed most in a medical setting. Turkey is a relatively well-developed country in terms of medical and health applications, and institutions are reasanably well equipped. However, current health care information systems are quite heteregeneous and the level of country-wide integration is weak. Different standartds are used, implementations of electronic patient records are mutuary incompatible, and systems are based on outdated technology that presents barriers to further integration or extention without substantial re-engineering. Furthermore, medical data, information and documents are stored on media systems ranging from classic data collections to computer assisted systems by social security establisments and health care providers. This project is aimed at integrating smart card technology with the communication infrastructure to support a nationwide health-care information system to release the health care problems of the country. The development of a nationwide health-care information system is a long-term process with a number of components and development directions. The first step of this project was taken by the Department of the State by giving an identification number to everybody to better follow up the state- individual transactions. As the second step, personal health smart cards could be prepared using personal identification numbers. Health smart cards give medical personnel immediate access to patients' concise medical history, current medication, allergies, the name and the phone numbers of the family or friends and other information needeed. Thus, health smart card can save time and money for both citizens and institutions and stop the endless frustration of filing out medical forms. Here, it is proposed that most of the current problems of health and social security sectors could be solved by using the smart card technology.