İran'da tv'de yayınlanan çizgi filmlerin ilkokul öğrencilerin eğitimine etkisi
The effect of cartoon flms that are broadcasted in iran on the education of the elementary students
- Tez No: 205404
- Danışmanlar: PROF. DR. TACİSER ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmada ilkokul öğrencileri, velileri ve öğretmenlerine göre, İran televizyon kanallarında yayınlanan çizgi filmlerin 1-5. sınıf öğrencileri üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İran'ın başkenti Tahran'ın kız ve erkek okullarında eğitim görmekte olan ilkokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada evrenden örneklem seçiminde tesadüfi yöntemle, kentin kültürel, toplumsal ve ekonomik açıdan üç farklı semtinde bulunan 6 okuldan toplam 263 öğrenci, 263 veli ve 90 öğretmen örneklem alınmıştır. Bu araştırma kapsamında, örneklemlerin tümü için Farsça hazırlanmış olan üç ayrı anket kullanılmış, elde edilen bulgular incelenerek sonuçlar tablolar şeklinde ortaya konulmuştur. Araştırmada, İran televizyon kanallarının sınırlı ve hepsinin devlete ait olması dikkate alınarak, ayrıca ülkede yaygın olan çizgi film CD'leri ve aynı zamanda geniş çapta, fakat gizli bir şekilde seyredilen yabancı uydu kanallarından yayınlanan çizgi filmler de değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda 1) İran'da televizyon kanallarında yayınlanan çizgi filmler ilkokul öğrencilerinin tümü tarafından her gün en az birer saat izlenmektedir. 2) Öğrencilerin çoğunluğu televizyonda yayınlanan çizgi filmlerden olumlu ve olumsuz yönde etkilenmektedir. 3) Etkilenme oranı ve türü, semt ve cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of the cartoon films that are broadcasted in Iranian television channels on the elementary students going to 1-5th class are evaluated according to their parents and teachers. The space of the study is the elementary students who are being educated in the girl and boy schools of the capital of Iran, Tehran. In the study, in choosing samples form the space, a total of 263 students, 263 parents and 90 teachers from 6 schools which are in different sections of the city culturally, socially and economically are taken as samples with random sampling. In the scope of this study, for all the samples three different questionnaires which are prepared in Persian language have been used, the information that has been obtained has been evaluated and the results are laid down as tables. Taking into consideration that the Iranian television channels are limited and all of them belonging to the government, the cartoon film CD?s that are prevalent in the country and the cartoon movies that are being watched from satellite channels in a wide area but secretly are also taken into consideration in the study. As a result of the study 1) The cartoon films that are broadcasted on Iranian television channels are being watched by the elementary students at least one hour a day. 2) The majority of the students are being affected by the cartoon films that are being broadcasted on television either in a good or bad way. 3) The affection rate and type shows a meaningful difference taking the district and gender into consideration. The recommendations of the researcher based on the problems that arise as the result of the study are given.