Üretim ve hizmet sektörleri arasında toplam kalite yönetimi uygulamalarının karşılaştırılması
Differences of total quality management applications in production and servica companies
  1. Tez No: 146314
  2. Yazar: BAYRAM ÇELİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
iv.;v ÖZET Globalleşme ve teknolojik alanda yaşanan hızlı değişimlerin etkisi ile iş dünyası yoğun bir rekabet ortamı ile karşı karşıya kalmıştır. Bu tür bir ortamda ayakta kalabilmek ve rekabet edebilmek için işletmeler organizasyon yapılarını değiştirme ihtiyacı duymuşlardır. Bu dönemde toplam kalite yönetimi uygulamaları bu ihtiyacı karşılayan önemli bir araç olarak ön plana çıkmıştır. Toplam kalite yönetimi başlangıçta yoğunlukla üretim işletmelerinin benimsediği bir yönetim felsefesi olmakla birlikte zaman içerisinde hizmet sektöründeki uygulamaları da yaygınlık kazanmıştır. Bununla birlikte her iki sektörün yapısal farklılıkları uygulamalara da yansımış ve toplam kalite yönetimi uygulamaları üretim ve hizmet sektörlerinde farklılık göstermiştir. Bu doğrultuda bu çalışma üretim ve hizmet işletmelerindeki toplam kalite uygulamalarının karşılaştırmalı olarak incelenmesini amaçlamıştır. Bu amaçla ülkemizde üretim ve hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olup kalite çalışması yürüten işletmeler üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre işletmelerin eğitim hariç diğer tüm boyutlarda birbirinden anlamlı düzeyde farklı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
.v.. SUMMARY Business world faced intensive competition as a result of globalization and rapid changes in technology. In such an environment organizations needed to change their organizational structures in order to survive and compete. During this period total quality management applications came out as an important tool fulfilling this need. Although total quality management as a management philosophy was intensively accepted by manufacturing industries in the beginning, it has received widespread support in service industries through the time. However, structural differences of those industries affected total quality management applications and as a result applications differed in both industries. In this realm, this study aimed at investigating total quality applications in manufacturing and service industries comparatively. For this purpose, a research was conducted on the companies activating in manufacturing and service industries in our country. According to the results, companies were not significantly different form each other in all dimensions, except training.