Şirket girişimciliğini etkileyen faktörler ve şirket girişimciliğinin performans üzerine etkileri
Corporate entrepreneurship antecedents and consucuences
- Tez No: 146323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şirket girişimciliği üzerindeki çalışmalar son on yılda hızla gelişmiştir. Yerel ve küresel pazarlardaki rekabetin yoğunlaşması ile rekabet avantajı elde etme ve bu avantajı koruyabilme arzuları şirket girişimciliğinin önemini daha da artırmıştır. Şirket girişimciliğindeki asıl amaç, yüksek pazar dinamizmi ve şiddetli rekabete cevap verebilecek şekilde dinamik, esnek ve rekabetçi bir örgüt yapısı ve kültürü oluşturmaktır. Şirket girişimciliği, şirketin bir bütün halinde proaktif olma, risk alma ve yenilik yapma faaliyetlerini içeren girişimsel yönelimdir. Dış çevredeki değişimler sebebiyle meydana gelen tehditler ve fırsatlar tanımlanarak, bu değişiklik karşısında şirketlerin fırsatlar karşısında atik olmasını, çevrenin hızlı değişimi ile ortaya çıkacak tehditler karşısında bu değişime hızla uyum sağlamasını ve yenilikçiliğini arttıracak stratejik bakış açısını kazanmasını sağlamaktadır. Araştırma maksadıyla Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Ostim Organize Sanayi Bölgesinde civarında ihracat yapan küçük ve orta büyüklükteki imalat işletmeleri seçilmiştir. Yapılan uygulamada, pazar şartlarından etkilenen küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin girişimci özelliklerinin, yenilikçi ve genel performanslarına etkileri ölçülmüştür. Şirket girişimciliği boyutlarının performansın faktörlerine olan pozitif yönlü etkileri istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Bunların yanında şirket girişimciliğinin boyutları ve performansın faktörleri arasında ara değişken etkileri analiz edilmiş ve elde edilen bulgular Türk Sanayisi'nin gelişimi için önemli bilgiler ortaya çıkarmıştır. Bu bulguların yanında araştırmanın sonuçlan tartışılmış, hem yöneticiler ve girişimciler, hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies on Corporate Entrepreneurship (CE) have grown rapidly on the last decade. Increasing intensity of competitiveness in local and global markets has made CE more important to develop a competitive advantage and preserve it. The main purpose of CE is to create a dynamic, flexible and competitive organizational structure and culture to cope with high market dynamism and competition. CE is a corporate orientation including proactiveness, riskiness, and innovativeness. Rapid changes occurring in the task environment, force companies to identify the opportunities and threats leading to be more entrepreneurial, adaptative and innovative to sustain their competitiveness. Our research has been conducted on small and medium sized enterprises (SMEs) being manufacturer and exporter and chosen randomly from OSTIM region which is one of the greatest industrial regions of Turkey. We analyzed the effects on innovative and general performance of firm's entrepreneurial characteristics which are affected by market conditions. The direct and mediating effects of CE's dimensions on performance factors have been explored. The results of this research provide guidelines to help both managers and entrepreneurs and also academicians to better understand the importance of CE, how to create and improve it. Finally conclusions and suggestions for future studies are presented.