Güçlendirici liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Research on the empowering leadership behaviors and the relation between organizational commitment and employee satisfaction
  1. Tez No: 146334
  2. Yazar: HÜLYA CEVAHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı çok yeni bir kavram olan güçlendirici lider ile örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemektir. Daha önceki çalışmaların büyük bir bölümünde yeni bir yönetim tekniği olan güçlendirme ile örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki bağlantı incelenmişken, bu çalışmada güçlendirme tekniğinin uygulayıcısı olan lider açısından konuya yaklaşılmıştır. Zira örgütlerde güçlendirmenin başarıyla uygulanması tepe yönetimine, en önemlisi onu uygulayacak olan 'lider'e bağlıdır. Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde genel olarak liderlik konusu ele alınmıştır. Güçlendirici liderlik kavramını incelemeden önce, lider'in, liderlik'in ne olduğu, yöneticiden farklı yönleri, liderliğin tarih boyunca önemi ve günümüze kadarki başlıca liderlik yaklaşımları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, geliştirilen liderlik yaklaşımlarının sonuncularından olan 'güçlendirici liderlik' kavramının tanımından önce, bu kavramın kökenini oluşturan 'güç' konusu üzerine durulmuş, güçlendirici liderin güç kaynaklan, lider ile güç ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra güçlendirici liderlik kavramının tanımı, özellikleri, önceki liderlik yaklaşımlarından farklılığı, getirdiği yeni yöntemler ile bunların çalışanlar üzerindeki etkileri belirtilmiştir. Yine bu bölümde güçlendirici liderlik davranışları, yöntem ve stratejileri belirtilmiş, güçlendirici liderlik uygulaması önündeki engellere dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde 'güçlendirme' konusu, güçlendirici liderin yönetim tekniği olması yönünden incelenmiştir. Bu kısımda güçlendirmenin tanımı ve özelikleri belirtilmiş, güçlendirme ile lider arasındaki ilişki incelenmiş, çalışanları güçlendirme modeli belirtilmiş, ayrıca yönetici, çalışan ve organizasyon bazında güçlendirme ile değişen hususlar üzerinde durulmuştur. Son olarak güçlendirmenin önündeki engeller ve başarıyla uygulanması için gerçekleştirilmesi gereken koşullar belirtilmiştir. Dördüncü bölümde örgütsel bağlılık ve iş tatmini konuları üzerinde durulmuştur. İlk olarak örgütsel bağlılık ve türleri incelenmiş, daha sonra iş tatminiile onu etkileyen faktörler belirtilmiş ve nihayetinde güçlendirme ile örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki bağlantı incelenmiştir. Beşinci yani son bölümde ise Güçlendirici liderlik davranışlarının örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisini incelemeye yönelik olarak, BİM sektöründeki çalışanlar üzerinde yapılmış olan anket bulgularının sonuç ve değerlendirmeleri ile bu konudaki öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the empowering leader which is a very new method and organizational commitment and employee satisfaction. In most of the recent works on this area, the relationship between a very recent management method, empowerment and organizational commitment and employee satifaction has been studied. In this study this subject is investigated from the point of view of the leader, who is responsible from this empowerment technique. The succesfull application of empowerment is up to the high-level managers, most of all the leader. In first of the five part of this study, leadership in general is investigated. Before proceeding to empowering leadership, comnoan questions like 'who is a leader?', 'what is leaderhip?', 'differences frm management', 'historical importance of leadership' and 'main approaches of leadership' are answered. In the second part, prior to the definition of 'empowering leadership' which is one ofthe recent approaches to leadership, the subject of“power”is investigated. The power sources of the empowerng leader and the relationship between the leader and the power is mentioned. Furthermore, definition of empowering leadership, its properties, differnce from the other leadership approaches, new methods coming with this technique and its effect on the employees are declared. Behavior of empowering leadership, methods and strategics are introduced, obstacles for the applicate of empowering leadership are mentioned. In the third part, the subject of 'empowerment" has been examined in parallel to empowering leader has a managerial technique. In this section, the definition and properties of empowerment is mentioned, the relation between empowerment and leader is investigated, empowerment models of employees and organization due to empowerment are stressed. In the fourt part, organizational commitment and employee satisfaction are investigated. First of all, organizational commitment and its types are acknewledged.vtt Later employee satisfaction and affecting factors are mentional. Finally, the relationship between empowerment and organizational commitment and amployee satisfaction are investigated. In the fifth and last part, the effect of empowering leadership activities on organizational commitment and amployee satisfaction are investigated. As a solid example, the results and analysis of an data which is performed among employees in BİM sector and suggestions on this subjects are mentioned.