Computer aided fatique crack growth and analysis
- Tez No: 14638
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GÜNDÜZ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ö2ET BİLGİSAYAR DESTEKLİ YORULMA ÇATLAĞI İLERLEMESİ TAHMİN VE ANALİZİ ÖZDENER, Mustafa İlhan Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer Gündüz BİLİR Temmuz 1 991, 1 27 sayfa Bu çalışmada, düzensiz blok yükleme uygulanan deney numunelerinin yorulma sürelerini tahmin eden bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Ayrıca yorulma çatlak ilerlemesi ve yorulma süresi tahmin modellerini içeren geniş bir derleme yapılmıştır. Bilgisayar programı çatlak ilerlemesindeki gecikme olgusunuda göz önüne almaktadır. Wheeler ve Willenborg gecikme modelleri kullanılmıştır. Program merkez çatlaklı, tek ve çift kenar çatlaklı deney numuneleri, standart ufak çekme numunesi, bükme numunesi ve yüzey çatlaklı plakalara uygulanan yükleme durumlarını değerlendirmektedir. Çatlak ilerlemesi her bir yüklemenin neden olduğu ilerlemelerin toplamı olarak düşünülmüstür. Anahtar kelimeler : Yorulma, çatlak büyümesi, çatlak oluşumu Bilim Dalı Şayi sal Kodu : 625. 03. Ol IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED FATIGUE CRACK GROWTH AND ANALYSIS ÖZDENER, Mustafa İlhan M.S. in Mech. Eng. Supervisor : Prof. Dr. Ömer Gündüz BILIR July 1991, 127 pages In this study, a computer program which predicts the fatigue life of the specimens subjected to randomized block loading is developed. A detailed description of fatigue crack growth and predictive models are reviewed. The computer program takes also the retardation phenomenon into consideration. The Wheeler and Willenborg retardation models are used. In the program center-crack panel, single and double edge cracked specimens, compact tension specimen, bend specimen and surface flawed plates are considered. A cycle-by-cycle integration scheme is used. Key words : Fatigue, crack growth, crack propagation. Science code : 625.03.01 m