Montaj hattı dengeleme ve bir tekstil fabrikasında uygulama
Assembly line balancing and application at a textile factory
  1. Tez No: 146541
  2. Yazar: NALAN GÜLTEN AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI İLKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IV ÖZET MONTAJ HATTI DENGELEME VE BİR TEKSTİL FABRİKASINDA UYGULAMA Sürekli olarak daha yüksek hayat standartlarına ulaşmaya çalışan insanoğlunun bu amacını gerçekleştirme yolunda en önemli rehberi bilimsel çalışmalar olmuştur. İnsan ihtiyaçlarının sınırsız buna karşılık kaynakların sınırlı olduğu bir dünyada, mevcut kaynakların etkin ve verimli kullanılabilmesi bilimsel metotların uygulanmasını gerektirmektedir. İnsan ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretim yapan işletmeler, küçülen bir dünyada ve çok şiddetli rekabet şartlarında, etkin ve verimli olabilmek için bilimsel yöntemlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. İşletmelerin artık deneme yanılma anlayışıyla üretim yapmaları ve başarılı olmaları mümkün değildir. Bu çalışmada, üretimin etkinliğini ve verimliliğini yükseltmeye yönelik bir yöntem olan hat dengeleme metodu üzerinde çalışılmıştır. Geçmişten günümüze, hat dengeleme konusunda oluşan bilgi birikimi değerlendirilmiş ve elde edilen bilgilerle bir işletmede hat dengeleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda fabrikadaki kapasite kullanım oranı % 71 den, % 78,89' a çıkarılmıştır. Böylece günlük spor pantolon üretimi 500 adetten, 552 adede yükseltilmiştir. Bu çalışma sonucunda yukarıda sıralanan kazançların elde edilmesi, üretim sistemlerinin tasarlanmasında bilimsel metotların kullanılmasının bir işletmeye ne kadar ciddi katkılar sağlayabileceğini göstermiştir. Bilimsel metotların kullanılması sayesinde bu derecede önemli kazançlar sağlayabilen bir firma günümüz dünyasının şiddetli rekabet ortamında çok daha emin adımlarla yoluna devam edebilecektir. Anahtar Kelimeler : Montaj hattı, Montaj hattı dengeleme, Montaj hattı dengeleme modelleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSEMBLY LINE BALANCING AND APPLICATION AT A TEXTILE FACTORY Humankind who permanently works for high standard of leaving, the most important guide to reach this purpose is scientific researches. As human needs are endless and resources are limited, it necessitates to adopt scientific methods to be used the resources efficiently. In a highly competitive and changing world, the firms producing goods and services to fulfill human needs have to benefit from scientific methods more than they do before. It is impossible to be successful for a firm using trial and error method in production. In this study, we worked on assembly line balancing method that aims to increase the efficiency of production. Firstly, the literature is reviewed. Secondly, assembly line of sport trousers in a factory is balanced. Consequently, it is found that efficiency in the assembly line is increased from % 71 to % 78,89. Given this data, the daily production of sport trousers increased from 500 to 552 per day. The results of this research indicate that scientific methods can extremely contribute to increase the production efficiency. The firms that have gained important success by using scientific methods will be a successful competitor of this competitive business world. Key Words : Assembly line, Assembly line balancing, Assembly line balancing methods.