Kitle psikolojisinin halkla ilişkiler ve propagandada kullanılması örnek olay: Irak-ABD Savaşı
The use of mass psychology in the fields of public relation and propaganda
- Tez No: 146580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
öz Bu çalışmanın amacı; kitle psikolojisinin halkla ilişkiler ve propagandada kullanılmasını ortaya koymaktır. Tarihsel gelişimine bakıldığında, bu alandaki ilk profesyonel çalışmaların Edward Bernays tarafından, I.Dünya Savaşı'nda yapıldığı görülmektedir. Bernays'm çalışmaları hem kitle psikolojisi teorilerini desteklemiş hem de bu alanda daha sonra yapılan çalışmalara örnek olmuştur. Günümüzde ise, ABD-Irak Savaşı'nda halkla ilişkiler ve propagandanın etkin bir şekilde kullanıldığını ve kamuoyunun yönlendirilmesinde kitle psikolojisinden yararlanıldığını gördük. Kitlelerin yönlendirilmesi ve amaçlanan doğrultuda kamuoyunun oluşturulmasında kitle iletişim araçlarının büyük önemi vardır. Kitle iletişim araçları çok hızlı bir şekilde geniş kitlelere ulaşarak, onların düşünce ve kanaatlerini etkileyebilmektedir. Bu nedenle, kitle iletişim araçlarının kontrolüne sahip olan kişi ya da gruplar, kitlelerin davranışlarını şekillendirme ve değiştirme gücüne de sahiptirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to demonstrate the use of the mass psychology in the fields of public relation and propaganda. When the historical development of the concept is considered, it can be seen that Edward Bernays is the first to carry out the initiative Professional studies in this fields, during the First World War. His studies not only gave support to mass psychology theories but also set an example for later studies. Today, we have witnessed the use of public relations and propaganda in USA-Iraq war and also observed that mass psychology is employed in order to direct the public. Means of mass communication bear great importance in directing the masses and creating a public opinion in line with the targeted objectivess. Means of mass communication can access large masses in avery short period of time, and exert influence on their thoughts and convictions immediately. Therefore, the parties or groups in command of means of mass communication hold the power to shape and change the mass behavior as well. m