Türkiye'de belediyelerin iktisadi teşebbüsleri
Municipalities economic enterprises in Turkey
- Tez No: 146622
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Belediye iktisadi Teşebbüsleri, gerek 1580 ve 3030 sayılı yasaların ve gerekse ve mevzuatın belediyelere yüklediği yerel hizmetlerin yürütülmesi amacıyla kurulan veya yönetimin elde edilmesi şartıyla sonradan ortak olunan ve belediyelerden ayrı bir bütçeye sahip olan özel hukuk tüzel kişileridir.Bu tanımdan hareketle, BİT'ler belediyeler kurulmakta, sermayesinin yarıdan fazlası belediyelere ait olmakta, pazârlânabilen mal ve hizmet üretmekte Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi bulunmakta belediye bütçesinden ayrı bağımsız bir bütçeye sahip olmakta ve özel hukuk kişisi niteliğinde bulunmaktadırlar. Belediye İktisadi Teşebbüslerinin tanımını ve genel özelliklerini belirtikten sonra bu kuruluşların temel amaçlarını birkaç madde halinde belirtmekle yarar vardır: a) Kentsel sorunlarla çözüm bulmak amacıyla hizmetleri etkin ve hızlı biçimde yerine getirmek b) BİT'leri özel hukuk tüzel kişisi statüsünde Türk Ticaret kanunu kapsamında kurarak, bunun sağladığı esnekliklerden yararlanmak, c) Bu şirketler sayesinde Devlet ihale yasası ve Sayıştay Yasası gibi yasaların sınırlayıcı hükümlerinden kurtulmak, d) İçişleri Bakanlığının vesayetinin dışında kalmak, e) Emek piyasasını düzenleyen Devlet Memurları Yasası ve İş yasasının düzenleyici, denetleyici uygulamalarından kurtulmak suretiyle istediği nitelikteki elemanları, istediği ücretlerle istihdam etme olanağı bulmak f) Ödemelerde aksaklık, gecikme ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında, BİT'ler bu sorunların kolay bir biçimde aşılabilmesini sağlamak u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Municipality Economical Enterprises are the special judicial persons that are established to carry out the local services imposed by the laws numbered 1580 and 3030 and other regulations to Municipalities and have an independentbutget from the Municipalities, BIT's are established by the Municipalities, their more than half capital is owned by the Municipalities, they produce marketable goods and services, subject to the provisions of the Turkish Trade Law, have an independent budget from the Municipalities and have the status of special judicial person. After we give the definition and general properties of the Municipality Economical Enterprises, we would like to state the basic purposes of these associations under clauses below. a) To carry out the services effectively and speedily to find a solution to the urban problems. b) By. Establishing BIT's under the status of special judicial personality according to the provisions of Turkish trade Law. To get use of the flexibility of that status. c) To be saved from the restrictive provisions of laws sunch as State Tender Law and Government Accounting Office Law thanks to sunch companies. d) To stay out of the guardianship of the Ministry of Internal Affairs e) To be able to employ the employees under any gualification and fee by being saved from the regulating and auditing provisions of laws sunch as State Officials Law and Labor law. f) When there occur delays, faults or similar problems on payments, to settle sunch problems easly by means of BIT's. m