Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sözcük bilgisi ve sözcük öğretimi
Vocabulary knowledge and teaching vocabulary in Turkish as a foreign language
- Tez No: 146620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ORALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Sözcük Bilgisi ve öğretimi”adlı yüksek lisans tezimiz bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Tezimizde, sözcük öğretiminin yabancı dil öğretimindeki önemi ele alınmış, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde niçin sözcük bilgisi ve öğretimi konusunun seçildiği açıklanmıştır. Ana hatlarıyla sözcük kavramı hakkında bilgi verildikten sonra Türkçedeki sözcük türleri ve Türkçe sözcüklerin anlamsal ve biçimsel özelliklerinden bahsedilmiştir, yabancı dil öğretiminde sözcük aktarımının tarihsel gelişmelerinden ve yabancı dilde sözcük öğretiminin genel ilkelerinden söz edilmiştir. Bunun yanında, Türkçenin başlangıç düzeyinde yetişkinlere öğretilmesi aşamasında kullanılacak temel sözcüklerin seçimindeki ölçütlerden bahsedilmiş ve bu temel sözcükler gruplar halinde sıralanmıştır. Ayrıca, Türkçede temel sözcükler öğretilirken hangi yolların kullanılabileceği açıklanmış, bu öğretilen sözcüklerin akılda tutulması için gerekli sözcük öğrenme yollan anlatılmıştır. Bu tezimizle, Türkçe dilini yabancı dil olarak başlangıç düzeyindeki yetişkinlere öğretirken kullanılabilecek temel sözcük listelerini oluşturduk ve bu doğrultuda Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesine katkıda bulunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The MA thesis entitled“Vocabulary Knowledge and Teaching Vocabulary in Turkish as a foreign language”consists of an introduction part and five chapters. In our thesis, the importance of teaching vocabulary in a foreign language is briefly handled. Then we explained why we have focused on vocabulary in teaching Turkish as a foreign language. After giving brief information about the concept of words, we have tried to state the word classes in Turkish as well as semantical and structural features of Turkish words. Besides this, we have mentioned about the criterions to choose the basic words while teaching Turkish to adults at beginner level and we listed these words in groups. Moreover, the ways of teaching these basic Turkish words were explained and the ways of learning in order to remember them were identified. In this thesis, we have arranged a list of basic Turkish words for the beginner level adult students and we have aimed at contributing to teaching Turkish as a foreign language. Ill