Karşılaştırmalı bir bakış açısı ile Türkçe öğretiminde metin çalışmaları: Değerlendirmeler-öneriler
Text analysis on Turkish instruction with comparative view: Evaluations-suggestions
- Tez No: 146663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
öz Anadili eğitiminin temel aracı olan Türkçe ders kitaplarının, çağın getirdiği yeniliklere açık, öğretim ortamının koşullarına uygun, yöneldiği öğrenci kitlesinin ilgi ve gereksinimlerini göz önünde tutan bir anlayışla hazırlanmadığı dikkatleri çekmektedir. Oysa ki dünyadaki hızlı değişime paralel olarak eğitimin araçları ve yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Çağdaş yazınsal yaklaşımların, Türkçe ders kitaplarındaki metin işleme modelinde yer almaması buna karşılık Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa'nın anadili öğretim kitaplarında kullanılan metin işleme modellerinin nerede ise son yazınsal yaklaşımlarla birebir örtüşmesi tezimizin ana çıkış noktası olmuştur. Bu noktada nesnel bir karşılaştırma yapabilmek ve öğrencilerin ilgilerinin ve gereksinimlerinin uygulamadaki ders kitaplarıyla ne denli karşılanabildiğini gösterebilmek için bir anket çalışmasından da yararlandık. Elde ettiğimiz sonuçlardan yararlanarak, tezin sonunda, anadili öğretimine örnek olabilecek uygulamalara yer verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the main medium of Turkish language education, it is observed that Turkish course books are not prepared in a way that is open to the innovations of the new era, suitable to the conditions of educational environment, taking the needs and intersts of the students. Eductional tools and methods have been changing parallel to the remarkable changes in the world. Contemporary literary approaches do not find its place in the text analysis models in Turkish course books. However the text analysis methods in books of mother tounge education of France, which is a member of EU, almost reflect the last trends in literary approaches. That constitued our main purpose in this thesis. We conducted a questionnaire to make an objective comparison and to indicate to what extent the needs and interests of students are satisfied. By the help of the outputs of our study, we started some sample applications of the mother tounge education at the end of the thesis. Ill