Azerbaycan petrolünün dünya pazarlarına açılma stratejileri
The widening strategies of Azerbaijan petroleum to the world markets
- Tez No: 146662
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Azerbaycan oldukça zengin petrol rezervlerine sahiptir ve toplam petrol rezervleri yaklaşık 8 milyar varildir. Fakat buna rağmen, petrol üretiminin artırılması ve mevcut rezervlerin iyileştirilmesi ancak modem teknolojilerin kullanılması ve yeni projelerin geliştirilmesi halinde sağlanabilir. Ekonomik potansiyeli ve sahip olduğu teknoloji, mevcut rezervlerin işletilmesi ve geliştirilmesi için yeterli olmadığı için Azerbaycan çeşitli uluslararası petrol şirketleriyle işbirliğine gitmiştir. Günümüzde petrol ve ona ilişkin yürütülen politikalar önem kazanmıştır. Petrol konusunda tartışılan bir sorun da Hazar petrollerinin taşınması sorunudur. Bu tezde petrolün dünya pazarlarına açılmasında Azerbaycan halkının görüşleri alınmıştır. Bütün bu incelemeler göz önünde bulundurularak Bakü-Tiflis-Ceyhan yolunun en iyi seçenek olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is very rich with petroleum reserves and total petroleum reserve is approximately 8 billion barrels. But the only way to increase and improve the production of petroleum is to employ new technology and to develop new projects. Due to shortcomings of oil technology and economy Azerbaijan developed economic co-operation with various international oil companies. Today policies of oil production and marketing are very important for Azerbaijan. One of the important problems is how to supply the Caspian petroleum to the western markets. In this thesis were collected the opinions of Azeri citizens about these alternatives. In the light of these assessments and analyzed opinions, Baku-Tiflis-Ceyhan is found to be the best alternative path. in