Türkiye sermaya piyasalarında pazar etkinliği
Market efficiency in Turkish capital markets
- Tez No: 146729
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tezin amacı Istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın klasik Etkin Pazar Kuramı'na göre etkin bir pazar olup olmadığının araştırılmasıdır. Geçmişte yapılan ve klasik Etkin Pazar Test yöntemlerinin kullanıldığı ve daha önceki dönemleri inceleyen çalışmalarda, IMKB'nin“Zayıf Etkinlik”seviyesinde bile etkin olmadığı yönünde bir görüş birliği olmasına karşın, Etkin Pazar Hipotezi 'nin, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek ilk otuz hisse senedinden oluşan, IMKB 30 Endeksi 'ne ait şirketlerin hisse senetlerinin oluşturduğu pazarda test edildiği bu çalışmada, bu pazarın Haziran 1997- Mayıs 2004 döneminde“Zayıf ve Ocak-Mayıs 2004 döneminde ”Yan Güçlü" Etkin olduğu, kamuya açıklanan bilgilerin hisse senetleri fiyatlarına hızlı bir şekilde yansıdığı ve bu pazarda geçmiş fiyat bilgilerini ya da kamuya açıklanmış bilgileri kullanarak bir öngörü modeli geliştirmenin ve pazarın normal getirişi üzerinde bir getiri sağlamanın olası olmadığı sonucuna varılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary objective of this study is to determine whether the Istanbul Securities Exchange (ISE) is an efficient market for the period of June 1, 1997- May 31, 2004. Contrary to common belief which was supported by the number of earlier research findings based on the weak-form efficiency tests conducted for the previous periods that Istanbul Securities Exchange (ISE) was not an efficient market even at the weak- form efficiency level; the analysis of daily price data for the period of June 1997 to June 2004 and public information for the period of January to June 2004 for the first thirty stocks with the biggest market capitalization and trading volume representing ISE (30) market, indicates that ISE (30) market is an efficient market at both levels weak form and semi-strong form, returns are unpredictable from past returns and the prices adjust quickly to new public information for the periods analyzed.