Karşılaştırmalı finansal kriz analizleri: Latin Amerika, Asya ve Türkiye
Comparative analysis of financial crises: Latin America, Asia and Turkey
  1. Tez No: 146769
  2. Yazar: SENEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Son dönemde yaşanan teknolojik, siyasi ve kültürel gelişmelerle birlikte, uluslar arası sermaye hareketlerinde de pek çok değişiklik ortaya çıkmıştır. Bretton Woods sisteminin terk edilmesinden sonra, uluslar arası sermaye hareketlerine getirilen sınırlamalar gevşetilmiş ve böylece uluslar arası finans piyasaları, teknoloji, iletişim ve ulaşım alanlarındaki gelişmelerle de bütünleşerek, tek bir dünya pazan halini almıştır. Bu çalışmada, özellikle, gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan finansal krizlerin nedenleri ve sonuçlan araştırılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, ekonomi okullarının kriz olgusuna yaklaşımları, finansal kriz türleri ve kriz deneyimleri çalışmanın kapsamı içerisinde yer almıştır. Çalışmada, para krizlerini açıklamak üzere oluşturulan para krizi modelleri de ele alınmıştır. Son yirmi yılda finansal krizlerin özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha sık yaşandığı görülmektedir. Bir ülkede ortaya çıkan bir finansal kriz, spekülatif ataklarla daha da derinleşmekte ve diğer ülkeleri de etkilemektedir. Krizler, para, bankacılık ve borç krizleri olmak üzere üçe aynlmaktadırlar.Kriz türlerinin neden ve sonuçlan açısından birbirlerinden keskin bir biçimde aynlmalan mümkün değildir. Bu çalışmada, finansal kriz kurandan doğrultusunda, 1994-1995 Meksika Krizi, 1997-1998 Asya Krizi, 1994 Türkiye Krizi ve Kasım 2000 ve Şubat 2001 Türkiye krizleri incelenmiştir. Sözkonusu ülkelerde yaşanan krizlerin benzerlikleri ve farkhhklan incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the recent technological, political and cultural developments, there has been a number of changes in the international capital movements. After the abondenment of Bretton Woods System, the constrictions on international capital movements has been loosened and thus, international finance markets have become a unique world market. In this study, the causes and results of crises especially occured in developing countries have been analysed. Accordingly, approaches of economic schools, financial crisis types and crisis experiences have taken place in the framework of the study. Moreover, currency crises models developed to explain currency crises have been analysed. In the last 20 years, it has been observed that financial crises, especially in the developing countries, occured frequently. A financial crisis in those countries gets deeper with speculative attacts and affects other countries. Crises are divided into 3 groups as currency, banking and debt crises. It is hardly possible to difFerantiate the crises from each other in terms of their causes. In this study, 1994-1995 Mexican Crisis, 1997-1998 Asian Crisis, 1994 Turkey Crisis and November 2000 and February 2001 Turkey Crises has been evaluated. m