Türkiye'de işçi ve işverenlerin iş sağlığı ve güvenligi açısından görev ve sorumlulukları
  1. Tez No: 231381
  2. Yazar: BURÇİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalısması, is saglıgı ve is güvenligi kavramlarının dünyadaki veTürkiye'deki gelisimi, sosyal ve ekonomik etkileri ve uygulama sekillerini ortayakoymak amacıyla yapılmıstır.Birinci bölümde is saglıgı ve güvenligi kavramının Türkiye'deki ve dünyadakigelisimi ele alınmıs ayrıca Avrupa Birligi belgelerinde bu kavramlar incelenmistir.ikinci bölümünde isçilerin, isverenlerin ve sendikaların bu konudakisorumlulukları üzerinde durulmustur. Ayrıca ulusal düzeyde is saglıgı ve güvenliginindenetimi degerlendirilmistir.Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde SSK istatistikleri çerçevesinde is kazalarıve meslek hastalıkları incelenip yorumlanmıs, genel degerlendirme ve sonuç ana baslıgıaltında çalısma tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to state the devolopment of labour health and worksafety in Turkey and in the world and also the social and economical effects.In the first part , the devolopment of the idea of labour health and work safety hasbeen searcheas and also these idea have been analyzed in the European communitydocuments.In the second part, responsibilities of employers, employees and labour unionshave been stated, furthermore the control of work health and safety has been evaluated onthe national level.In the third and the last part of this study, labour accidents occupetional diseaseshave been analyzed and evaluated with the help of SSK (The Institution of SocialSecurity) statics and the study has been completed under the main tittles generalevaluation and the result.