Kıbrıs Türk masalları ile uygur Türk masalları üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma (inceleme ? metinler)
A comparative study on the Cypriot Turkish folk tales and Uygur Turkish folk tales (examine ? text)
- Tez No: 262125
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 811
Özet
Kıbrıs ve Uygur Türkleri ortak bir tarihi ve kültürü paylaşan iki Türk toplumudur. Kıbrıs Türkleri, Orta Asya'dan göç edip Anadolu'ya, oradan da 1571'de Kıbrıs adasına yerleşen Türklerdir. Uygur Türkleri ise Anadolu'ya doğru göç etmek yerine Orta Asya'da kalıp orada yerleşen Türklerdir. Böyle bir ortak kökenden gelen Kıbrıs ve Uygur Türkleri arasında karşılaştırmalı bir çalışma yapmak bu ortaklığı göstermek bakımından önemlidir.Biz bu karşılaştırmalı çalışmada Kıbrıs ve Uygur Türk masallarını karşılaştırmaya çalıştık. İki toplumun masalları karşılaştırılırken ilk olarak her iki Türk toplumu hakkında bilgi verilmeye çalışılmış, Kıbrıs ve Uygur Türk masalları üzerine yapılan çalışmalar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Daha sonra ise masal türü tanımlanmaya ve tasnif edilmeye çalışılmıştır. Ardından da Kıbrıs ve Uygur Türk massalları incelenmeye ve karşılaştırılmaya çalışılmıştır. En son olarak da Kıbrıs ve Uygur Türk masallarının metinleri verilmiştir.Bu inceleme sonucunda Kıbrıs ve Uygur Türk masalları arasında birçok benzerlik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Cypriot and Uyghur Turks are two Turkish populations which share a common history and culture. Cypriot Turks are those Turks who migrated from Central Asia to Anatolia and then moved from there to settle in Cyprus in 1571. Uyghur Turks are those Turks who stayed and settled in Central Asia in stead of migrating toward Anatolia. To carry out a comparative study on Cypriot and Uyghur Turks who come from a common origin is important in terms of demonstrating this association.In this comparative study we tried to compare the folk tales of Cypriot and Uyghur Turks. While the tales of two communities are being compared, we first attempted to give information about each Turkish population and to reveal studies carried out on Cypriot and Uyghur Turkish folk tales.Subsequently, we tried to define and classify the type of tale and then we sought to examine and compare the Cypriot and Uyghur Turkish folk tales. Ultimately, the texts of Cypriot and Uyghur Turkish folk tales were given.As a result of this investigation a number of similarities were revealed between Cypriot and Uyghur Turkish folk tales.