Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların kişilik özelliklerinin Rorschach Testi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the personality characteristics of children with attention deficit hyperactivity disorder using the Rorschach inkblot Test
- Tez No: 146829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİKA İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz Bu araştırmanın temel amacı Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukların kişilik özelliklerini Rorschach Testi ile incelemektir. Bu amaçla, DEHB tanısı almış 30 çocuğun Rorschach Testi yanıtları, bu gruba eşleştirilmiş, 30 tam almamış çocuğun yanıtları ile karşılaştırılmışlar. Her üd grubun yanıtlan bilişsel süreçler, duygulanım süreçleri, duygusal tepkiler, dürtü kontrolü, nesne ilişkileri ve sosyal uyum açısından karşılaştınlmıştır. İki grubun kişilik işleyişlerinin birbirinden farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için, DEHB belirtileri ile teorik olarak ilişkili olacağı düşünülen tüm başlıca Rorschach değişkenleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. İki grup arasında yapılan karşılaştırmalar, DEHB olan çocuklar ve normal çocukların kişilik işleyişlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Elde edilen bulgular, DEHB olan çocukların gerçeği doğru algılama, tasarım oluşturma, kendi ile nesne arasındaki sınırları kurma, sosyal uyum ve duygusal kontrol alanlarında sorunlar yaşadığım göstermiştir. DEHB grubunda, normal gruba göre, daha fazla kontrol edilemeyen saldırgan dürtüler, dürtüsellik, huzursuzluk, depresyona hassasiyet ve beden imgesinde bozulmalar gözlenmiştir. Çalışmanın diğer anlamlı bulguları, DEHB grubunda tespit edilen, düşünselleştirme kapasitesinde yetersizlikler, beden yoluyla ifade, dışadönük kişilik işleyiş biçimi, çevreye bağımlılık, değişken duygulanım, ben-odaklı kişilik yapısı ve içsel tasarımların belirsizliğidir. Sonuçlar ve içerik analizi ayrışmamış ve bağımlı nitelikteki anne-çocuk ilişkisinin ve içsel nesnelerle ilgili altta yatan bir sorunsalın varlığına işaret etmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study was to investigate the personality characteristics of Attention Deficit Disorder (ADHD) children using the Rorschach inkblot Test. For this purpose, the Rorschach inkblot Test response patterns of a group of 30 children diagnosed with ADHD were compared to matched samples of 30 nondiagnosed controls. The two groups' response patterns were compared in terms of cognitive, affective processes, emotional reactions, impulse control, object relations and social adaptibility. All major Rorschach variables that were felt to be theoretically related to major ADHD symptoms were analyzed in order to determine whether the two groups differed in their style of personality functioning. Comparisons between two groups suggested significant differences in terms of various aspects of personality functioning. The findings indicated that the ADHD children demonstrated problems in perceiving the reality accurately, forming representations, establishement of boundaries between self and the object, social adaptibility and emotional control. The ADHD group demonstrated significantly more uncontrolled agressive pulsions, impulsivity and irritability, vulnerability to depression and distortions in body image. Other significant findings of the study were inadequate ideation capacity, extratensive style of personality functioning, dependency to environment, labile affect, ego-centric personality structure and fluency of internal representations in ADHD children. The results and the content analysis suggested an overdependent and nonseperated mother-child interaction with conflicts about the internal objects. IV