Zeytinyağı kullanan ve kullanmayan bayan tüketicilerin zeytinyağına yönelik tutumları ile demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerine göre karşılaştırılması ve bir pilot araştırma
An analysis of female consumers who use and do not use olive oil, demografical and socio-economical comparison between them and a pilot research
- Tez No: 146918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞEKERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
oz Zeytinyağı en sağlıklı sıvı yağlardan biri olup, en önemli zeytinyağı üreticisi ülkelerden biri olmamıza rağmen tüketimimiz diğer üretici ülkelere nispeten oldukça düşüktür. Araştırmamızda bayan tüketicilerin zeytinyağına yönelik tutumları ortaya koyularak zeytinyağı tercih eden ve etmeyen tüketicilerin zeytinyağına yönelik tutamlan ile demografik ve sosyo ekonomik faktörlerine göre karşılaştırmalar yapılmış, sonuç ve öneriler sunulmuştur. Araştırmamızda öncelikle zeytinyağı konusunda genel bilgiler derlenmiş. Daha sonra tutum konusunda genel bilgiler verilmiştir. Bu pazar araştirmasında derinlemesine bireysel görüşme ve yüzyüze anket metodu kullanılmıştir. Anketin sonuçlan betimleyici istatistiklerle verilmiş olup tez çalışması konuya ilişkin sonuç ve öneriler kısmı ile tamamlanmıştır. ABSTRACT Olive oil is regarded as one of the most healthful vegetable oils. Even though Turkey is one of the leading olive oil producers in the world, level of consumption is relatively low when compared to other oil-producing countries. Our research has concerned specific studies regarding attitudes of female consumers toward olive oil, attitudes of consumers preferring and not preferring to consume olive oil and comparative analysis between them in demographical and socio-economical terms. In addition, there has also been reported conclusions and suggestions about the conducted study. What was carried out in the research was to gather some facts about olive oil and to present concept of attitude. In-depth interview and face to face questionnaire method was applied to the present market research. The results of the questionnaire were explained in descriptive statistics and the thesis ended up with conclusion and suggestion section relating to the subject of the research. m
Özet (Çeviri)