Esneklik çalışmalarının kuvvet gelişimi üzerindeki etkisi
The activities of flexibility on the effects of strength development
  1. Tez No: 147057
  2. Yazar: SİBEL BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, esneklik çalışmalarının kuvvet gelişimi üzerindeki etkisini belirlemekti. Bu amaçla yaşları 12-14 arasında değişen toplam 40 erkek öğrenci denek olarak seçildi. Denekler kontrol ve deney grubu olmak üzere 20 kişiden oluşan 2 ayrı guruba bölündüler. Kontrol gurubu 10 hafta boyunca hiçbir bedensel çalışmaya katılmazken, deney gurubu 10 hafta süreyle esneklik çalışma programına alındı. Deney gurubunu oluşturan denekler sadece el bileğinin extensiyonu ile sınırlı tutulan bir esneklik çalışmasına alındılar. Esneklik çalışmaları PNF esnetme yöntemlerinden birisi olan Contract Relax tekniğiyle 10 hafta süreyle gerçekleştirildi. Her çalışma 5 tekrardan oluşan 3 set olarak planlandı. Bütün deneklerin çalışma öncesinde ve sonrasında hem el bileğinin extensiyonu hem de pençe kuvvetleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study was to determine the activities of flexibility on the effects of strength development. For this aim, forty boy students -the ages between 12 and 14- were choosen as the subjects of experiment. The subjects of the experiment were divided into two different groups: control group and experimental group; each group had twenty boys. The control group did not join in any physical activities during ten weeks; however, the experimental group participated into a program of the flexibility for ten weeks. The subjects in the experiment group were only included a flexibility activity which was limited with extantion of hand-wrist. For ten weeks, the flexibility activities were applied by the technique of Contract Relax which was one of PNF stretching methods. Each one of the activities was planned as three sets formating five repetitions. The experiment subjects' strength of hand-wrist extantion and paw was measured both at the beginning and at the end of the activity.