Suçlu çocuklarla ilgili kurumların incelenmesi ve bu kurumlarda verilen psiko-sosyal hizmetlerin değerlendirilmesi
An investigation of child criminal institutions and evaluation of psychosocial services for those children
  1. Tez No: 147067
  2. Yazar: ENGİN KÜÇÜKÖNER
  3. Danışmanlar: DR. HİKMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de çocuk suçlarının yıllar itibariyle gelişimini incelemek ve suçlu çocuklara dönük olarak çocuk mahkemelerinde verilen psiko-sosyal hizmetleri değerlendirmektir. Bu kapsamda 1999-2001 yıllan arasında çocukların işlediği suçların niteliği ve değişimi ile sunulan piko-sosyal hizmetlerin etkililiği araştırılmıştır. Çalışmada özel durum araştırması yöntemiyle veri toplama tekniklerinden doküman, yarı yapılandırılmış görüşme metodu ve kısa bilgi formu kullanılmıştır. Doküman metodu yöntemi ile Devlet İstatistik Enstitüsü ve Adalet Bakanlığı verilerinden yararlanılmıştır Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Adalet Bakanlığı, DGM, ACM, AC, ASC, SC, İC, T ve ÇM ilgili istatistiksel sonuçlar kullanılmıştır. Psiko-sosyal hizmetlerin etkiliğini belirlemek amacıyla seçilen kişiler içinde beş hakim, bir savcı, beş avukat, beş uzman, beş polis bulunmaktadır. Bu kişilerden özel durum araştırması yöntemi ve yan yapılandırılmış görüşme metodu ile bilgiler toplanmıştır. Araştırmada aynı zamanda 30 suçlu çocuk belirlenmiş ve psiko-sosyal hizmetlere ilişkin değerlendirmeleri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bilgiler nicel ve nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Nicel yöntemlerle suçların yıllar itibariyle gelişimi ve suçlu çocukların psiko-sosyal hizmetlerin etkililiği konusundaki görüşleri araştırılmıştır. Nitel yöntemlerle de suçlu çocuklarla ilgili olan personelin psiko-sosyal hizmetleri değerlendirmesi incelenmiştir. Araştırma Sonucunda 1999-2001 yıllan arasında suçlu çocukların sayısında belirgin bir artış olduğu gözlendi. Araştırmada elde edilen diğer bulgular dikkate alındığında, psiko- sosyal hizmetlerin yeterli düzeyde sunulmadığı belirlendi. Bu bulgular hem psiko-sosyal hizmetleri sunan personelin sayı olarak yetersizliğiyle hem de bu hizmetlerin etkililik düzeyinin düşük olmasıyla ilgilidir. DC
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of the study is to investigate the trend of child crimes in terms of time and psycho-social programs serving to child criminals in child courts. For this child crimes are investigated in terms of types and any psycho-social services provided to them between 1999 and 2001. The study is in a case study form in which documentation, semi-structured interview and demographics information sheet were used to collect the data. Some of the documentation and data were provided by National Statistical Institute and Deparment of Justice. For this purpose, all the statistics related to child crimes were gathered from General Security Directotare, Gendarme General Headguarters, Justice Deparment, DGM, ACM, AC, ACS, SC, IC, T and CM. The effectiveness of psycho-social services for child criminals was searched on five lawyers, six justices, and five police officers. The case study method was used to investigate on the above mentioned personnels. At the same time 30 child criminals were also determined to get their view on psycho-social services. The data analysis of the study is twofold, both qualitative and quantitative. Quantitative methods were used to determine developmental trend of child crimes by years and the effectiveness of psychosocial services. The results of the study showed that child crime rates were increasing years from 1999 to 2001. In general, psychosocial services provided to child criminals were not found to be satisfactory. This might be result of both lack of personnel and quality of these services. The results were discussed in terms of previous findings and future research directions. X