Duygusal zekanın hizmetkar liderliğe etkisi üzerine bir araştırma
A study on the impact of emotional intelligence on servant leadership
- Tez No: 625178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Lider ve liderlik konuları üzerine uzun yıllardır araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda liderlik uygulamalarının çeşitli yönleri hakkında yeni teoriler ortaya çıkartılmaktadır. Liderin hizmetkar liderlik özelliği de yeni yeni kavramsallaştırılan bir liderlik çeşididir. Hizmetkâr liderlik, alışılagelen liderlik anlaşının tam tersi, takipçilerin değil de liderin hizmet ettiği ve onları desteklediği bir liderlik modeli olarak düşünülmektedir. Bu kapsamda, hizmetkar liderliğe etki eden faktörler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır, duygusal zeka da bu faktörlerden birisidir. Duygusal zeka kişinin duygularınn tanımını yapabilmesi, kullanması, yönetmesi ve duygularının ne anlama geldiğini bilmesi özelliğidir. Bu çalışmanın amacı duygusal zekanın hizmetkar liderlik üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Ekip lideri, yönetici ve müdür olmak üzere toplam 200 kişi üzerinden 26 adet hizmetkar liderlik ve 16 adet duygusal zeka sorusunu içeren anket ile ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda duygusal zeka özelliklerine sahip olan hizmetkar liderin çalışanları ile arasındaki iletişimin pozitif yönlü ve orta seviyede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Duygusal zekanın özelliği yüksek sevide olan liderlerin hizmetkar liderlik özelliklerini daha yüksek seviyde olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak bakıldığında ise duygusal zekanın hizmetkar liderliğe etkisinin anlamlı bir düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Research has been carried out on leadership and leadership issues for many years. As a result of these researches, new theories about various aspects of leadership practices are revealed. The leader's servant leadership feature is also a new conceptualized form of leadership. Servant leadership is thought to be the opposite of the usual leadership agreement, a model of leadership that serves and supports the leader, not followers. In this context, research is carried out on factors that affect servant leadership, and emotional intelligence is one of these factors. Emotional intelligence is the ability of a person to be able to define, use, manage and know what their emotions mean. The aim of this study is to investigate the impact of emotional intelligence on servant leadership. In the study, the survey method was preferred as a data collection method. The survey, which includes 26 servants leadership and 16 emotional intelligence questions out of a total of 200 people, including team leaders, managers and managers. As a result of the analysis, it was concluded that communication between the servant leader with emotional intelligence characteristics with his employees was positive and moderately effective. It has been found that leaders with high-quality characteristics of emotional intelligence have higher serviced leadership qualities. In general, it can be said that the effect of emotional intelligence on servant leadership is at a significant level.