İnsan kaynakları açısından iş güvencesi ve Türkiye'ye ait uygulamanın değerlendirilmesi
- Tez No: 147229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşmeyle beraber yaşanan değişim ve rekabet ortamı son yıllara damgasını vurmuştur. Bu süreç iş piyasalarını ve buna bağlı olarak da çalışma hayatını etkilemiştir. Yaşanmaya başlanan uluslararası rekabet işletmelerin istihdamı daha etkili ve verimli kullanılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu durum genel olarak değerlendirildiğinde çalışanlar için iş güvencesi hayati bir öneme sahipken, işletmeler için kaliteli ve vasıflı çalışanlarım elinde tutmak önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda iş güvencesi genellikle adil olmayan veya haksız yere işten çıkarılmaya karşı korunmayı işaret ederken yaşanan ekonomik kriz ve uluslar arası rekabetin ortaya çıkardığı bu durum için alman tedbirlerin başında esneklik gelmektedir. İnsan kaynakları departmanları iş güvencesini sağlamak için farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Bunlardan bazıları ücretsiz izin ve toplu izine çıkarma yöntemleridir. Hukuksal boyutu ve insan kaynakları açısından değerlendirildiğinde ülkemizde son yıllarda 4857 sayılı yasa ve insan kaynaklan departmanlarının iş güvencesini sağlamaya yönelik olumlu uygulamalarını görmekteyiz. İnsan kaynakları departmanlarının uyguladığı bu politikalar sayesinde çalışanların motivasyonu yükselmekte, verimlilik artmaktadır. Bunu bir uygulama örneği olarak seçilen İGDAŞ' ta görmek mümkündür. Tezi Hazırlayan Tex Danışmanı Tez Kabtıl Tarih ve No Jüri Üyeleri MEHMET SAMI ENSARI YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI 20.10.2004 - 2004/22 YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ŞENKAL YRD. DOÇ. DR. SAYIM YORGUN YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
Özet (Çeviri)
Change and Competition co-experienced with globalization have highlighed in recent years. This process has influenced labor market as well as working life. International competition has required more efficient and productive usage of employment by business. In general while job security is very crucial for workers, it is more important for business to retain qualified and skilled labour. As job security points out the protection against unfair dismissal, elasticity is the primary measure for the situation resulted from economic crisis and international competition. Human Resources Departmants aply to diferrent methods in order to provide Job Security. Some of this are“leave without pay”and“ Collective permission”As for legal dimension and Human Resources in our country we observe 4857 numbered act and some pozitive pratices toward provision of job securiyt in human resources departmants in recent years. Du to such policies praticised by HRD, the motivation of and prodctivity increase. İt is possible to see that in İGDAŞ selected as an example. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri MEHMET SAMİ ENSARİ YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI 20.10.2004-2004/22 YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ŞENKAL YRD. DOÇ. DR. SAYIM YORGUN YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI