Bankacılık hizmetlerinde ilişkisel pazarlama ve bir uygulama
Relationship marketing at marketing services and one example
  1. Tez No: 147239
  2. Yazar: TUNCAY KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde bankacılık sektörü, olgunluk dönemine ulaşmış ve rekabet ciddi bir şekilde artmıştır. Çok sayıda banka, geleneksel pazarlama yaMaşımının gelecek için yeterli olmadığım fark etmiştir. Rekabet avantajı yaratabilmek için, ürün ve hizmetlerini, fiziksel olarak farklılaştırma yoluna giden bankalar, kısa zamanda bunun son derece maliyetli ve taklit edilebilir olduğunu görmüşlerdir. Bu da 1990'larda bankacılık sektörünün dikkatinin ilişkisel pazarlamaya yönelmesine neden olmuştur. Uzun süreli ilişkiler geliştirmenin, işletmeler açısından öneminden dolayı bu çalışmada, ilişkisel pazarlama konusu ele alınmış ve detaylı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma yapılan özel bankanın altı şubesinde, ilişkisel pazarlamanın başarısında büyük rol oynayan ve doğrudan çalışanlar ile ilgili olan, ilişkisel pazarlamanın faktörlerinin uygulanma düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu uygulanma düzeyleri ile çalışanların demografik özellikleri arasında bir ilişkinin olup olmadığının incelemesi yapılmış, son olarak da ilişkisel pazarlamaya geçen bu bankada, uygulanan ilişkisel pazarlama faktörlerinin öncelik sıralan tespit edilmiştir. Böylece ilişkisel pazarlamanın başarısında bu bankada, aksayan konuların nedenleri analiz edilmeye çalışılarak, ilişkisel pazarlamanın gerçekte ne olduğunun ya da ne olmadığının cevaplan aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking sector has been arrived the development point in Turkey today. And there is a big competition among the banks which is increasing continuously. Today, Many banks in Turkey came to the point that the traditional marketing approach is not enough for success in future. The banks used the marketing procedures by making different products and service to create advantage at this big competition, but to produce different products and service everytime, is much cost for the banks and have been coppied by another banks quickly. Because of this, the bank have been intresting with the relationship marketing since 1990. Because long-term relations are important, this study aims at examining the concept of relationship marketing in detail. At this research, the performance levels in six offices of the bank that this research is executed, of the components of the relationship marketing, which are specialy intrested with the bank employee directly and are carrying big importance at the success of the relationship marketing, have been found firstly. Secondly, it has been examined whether there is a relation beetween the performance levels of the components of the relationship marketing and the features of the bank employee or not. Lastly, the priority list of the components of the relationship marketing at this bank that this research is executed is examined. So that it has provided to analyse weak sides of the bank at the relationship marketing applications and the real meaning of the relationship marketing.