Örgüt kültürü ve donanmanın örgüt kültürü üzerine bir çalışma
Organizational culture and a study on navy
  1. Tez No: 147248
  2. Yazar: ÖMÜR ZAFER POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kültür, kullanımı çok kolay, tanımlanması ise zor bir kavramdır. Kavram üzerinde yüzlerce tanım yapılmıştır, fakat herkesi tatmin edecek bir tanımı bulmak güçtür. Bu güçlüğü yaratan şey, bilgi ve malzemenin eksikliği değildir, güçlüğün asıl sebebi kültür üzerine çalışanların temelde konularının farklı olması ve kendi bilimsel sahaları ile ilgili tanımlar yapmalarıdır. Kültürün çok sayıda tanımı, özellikle yaşam biçimi, insan ürünü olan her şey, sosyal etkileşim ürünü, etkileşim ve ilişkiler bütünü şeklinde vurgular yapmaktadır. örgütsel kültür, örgüt üyelerinin paylaştığı duygular, etkinlikler, beklentiler, varsayımlar, inançlar, tutumlar ve değerlerden oluşan bir yapı olarak tanımlanabilir, örgüt kültürü, örgüt üyelerinin kendilerine aşılanmış inanç ve değerleri ile ilgili bir kavramdır. Kültür, örgütün çok az bilinçli ve çok gizli psikolojisini oluşturur. Bir başka değişle örgütün görünmeyen yüzüdür. Bir örgütte kültürel yapı ortaya konmadan örgütün hedeflerine ulaşması çok zordur. Değişimin yaratılması kültürel dinamiklerin anlaşılması ve görünmeyen problemlerin çözülmesi ile mümkündür. Bu da ancak örgüt kültürü değişkenlerinin ortaya çıkartılması ile olur. Değişen dünya ile birlikte dengeler de değişmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin denizlerdeki gücü olan Donanma Komutanlığı da bu değişime uyum sağlamak için büyük gayret sarf etmektedir. Bu araştırmada Daniel Denison'ın Kültürel Karakteristikler Metodu Kullanılarak Donanmanın Kurum Kültürünün Katılım ve Misyon özellikleri araştırılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan özelliklerin zayıf ve güçlü yönleri ortaya konarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture is a concept which is too easy to use but very hard to define. There made hundereds of definition on this concept but it is impossible to find one that satisfy everyone at the same time. The reason which makes difficult to define the culture is not the lack of knowledge or the material, the main reason of this difficulty is the variety of the areas that people who worked on this subject. So that everybody made different definitions according to their scientific fields. The most of these definitions emphasize especially life style, everything that belongs to human, social interaction products, and sum of interaction and relation concepts. Organizational culture can be defined as the construction of shared feelings, activities, expectation, assumptions, believes, manners and values of its members. Organizational culture is a concept of believes and values that are injected to its members. Culture performs the least known and most secret psychology of organization. In other words it's the invisible face of organization. In an organization it is very hard to reach the goals without exposing the cultural construction. To create the changes is possible with understanding the cultural dinamics and solving the invisibale problems. The only way is to expose the cultural variables for this. Everythings changing with the change of the world. Navy which is the power of Turkish Armed Forces in the seas, is workig hard to catch this change. In this study we tried to research the cultural traits of Mission and Involvement in Navy by the help of Daniel Denisons Cultural Characteristics Method. We found out the weak and the strong sides of these traits in Navy and we made recommendations from the results of the research.