Feuerbach'ta antropolojik teoloji ve etkileri
Anthropologial theology in Feuerbach and its implications
- Tez No: 945381
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Ludwig Andreas Feuerbach (1804-1872), düşünce tarihinde dine dair radikal yorumları ve dini psiko-genetik açıdan yorumlaması ile ön plana çıkmaktadır. Din ve Tanrı'ya dair yorumları, Aydınlanma döneminden varoluşçu filozoflara kadar rasyonalist felsefi sisteminin bir anlamda çıkış noktasını teşkil edecek mahiyettedir. Feuerbach düşünce tarihinin önemli isimlerinden etkilenmiştir. Ancak analiz ettiği seleflerinin görüşlerini kendi felsefesi içinde yeniden yorumlamıştır. Böylece farklı düşünce sistemlerini kendi felsefesinde bir araya getirip, bu birikimi kendi bakış açısıyla yorumlayarak sonraki dönemlere aktarmıştır. Düşünceleri ve iddiaları halefi konumunda olan birçok ismi etkilemiş; din eleştirisinde antropoloji merkezli yeni bir yorum türü geliştirmiştir. Çalışmalarının merkezine“Tanrı'nın doğası”,“İnsanın doğası”ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi yerleştiren Feuerbach, Tanrının varlığını antropolojik açıdan incelemiştir. Felsefesini ve düşüncelerini yansıtan ana tema ise“teolojinin hakiki anlamının antropoloji olduğu”na dairdir. Bu bağlamda; düşünce tarihinde geliştirilen fikirler ve geleneksel Tanrı tasavvurları arasında en radikal yorumlardan biri Feuerbach'a aittir. Zira Feuerbach, Tanrı hakkında konuşma veya Tanrı-insan ilişkisine dair kendi dönemine değin ifade edilen tüm teorileri deyim yerindeyse bir kenara atıp yeni bir teori ile tarih sahnesine çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ludwig Andreas Feuerbach (1804-1872) stands out in the history of thought with his radical interpretations of religion and his psycho-genetic interpretation of religion. His interpretations of religion and God constitute, in a sense, the starting point of his rationalist philosophical system from the Enlightenment to existential philosophers. Feuerbach was influenced by important names in the history of thought. However, he reinterpreted the views of his predecessors whom he had analyzed within his own philosophy. Thus, he brought together different thought systems in his own philosophy, interpreted this accumulation from his own perspective and transferred it to later periods. His thoughts and claims have influenced many of his successors; he developed a new type of interpretation centered on anthropology in religious criticism. Feuerbach, who placed the“nature of God”, the“nature of man”and the relationship between these two at the center of his studies, examined the existence of God from an anthropological perspective. The main theme reflecting his philosophy and thoughts is that“the true meaning of theology is anthropology”. In this context; One of the most radical interpretations among the ideas developed in the history of thought and traditional God conceptions belongs to Feuerbach. Because Feuerbach, so to speak, cast aside all the theories expressed until his time regarding talking about God or the God-human relationship and came onto the stage of history with a new theory.