The relationship between learning and teaching vocabulary and multiple intelligences: A comparative study on vocabulary teaching regarding and disregarding multiple intelligences
Kelime öğrenimi ve öğretimi ile çoklu zeka ilişkisi: Çoklu zeka dikkate alınarak ve alınmadan yapılan kelime öğretimi üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 147430
  2. Yazar: MUHAMMET SERVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN TUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çoklu zeka teorisinin uygulanması her öğrencinin farklı potansiyelleri ve zeka profili olduğunu dikkate alması nedeniyle her öğrenciye ulaşabilecek iyi bir yol olarak ifade edilir. Çoklu zeka teorisi üzerine yapılan çalışmalar genellikle pedagojik içerikli konular üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı çoklu zeka teorisini dikkate alarak ve almadan yani geleneksel yöntemlerle yapılan kelime öğretimini karşılaştırmaktır. Diğer bir amacı ise çoklu zeka teorisini dikkate almanın öğrencilerin kelime öğrenimi üzerinde olumlu etkisinin olup olmayacağım belirlemektir. Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'ndan (YDYO) 40 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Bu öğrenciler Seviye Belirleme Sınavı göz önünde bulundurularak aynı İngilizce seviyesine sahip oldukları için seçilmişlerdir. Deney grubuna öğrencilerin zeka profillerini belirlemek üzere bir Çoklu Zeka Anketi uygulanmıştır. En yoğun olan zeka Mantıksal- Matematik (% 30) olarak belirlenirken en düşük olanlar ise Müziksel, Doğacı, ve İçsel zeka (% 5) olarak belirlenmiştir. Derste işlenecek olan aktiviteler ise öğrencilerin zeka profilleri göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Ardından öğretilmesi hedeflenen kelimelerden oluşan bir ön-test öğrencilerin bu kelimeleri önceden bilip bilmediklerini ve gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığım belirlemek üzere deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. İstatistiksel analizden sonra gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Hedef kelimeler 5 ayrı okuma parçası ile öğretilmiştir, ama öğretim deney grubunda çoklu zekaya yönelik aktivitelerle çoklu zeka teorisi dikkate alınarak, kontrol grubunda ise geleneksel kelime öğretimi şeklinde gerçekleşmiştir. Ön-testten 4 hafta sonra son-test her iki gruba da uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için Bağımsız iki-grup-arası farkların testi uygulanmıştır. Sonuçlar çoklu zeka teorisi dikkate alınarak yapılan kelime öğretiminin hemen hemen her zekaya hitap eden bir ortam oluşturduğu için öğrencilerin kelime öğrenimi üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The application of multiple intelligences (MI) theory is suggested as a good way to reach every student as it regards each student has different potentials and intelligence profile. The studies on MI theory have generally concentrated on pedagogical implications. The purpose of this study is to compare teaching vocabulary regarding and disregarding MI theory, to say, with traditional fashion. It also aims to determine whether regarding MI theory in vocabulary instruction has a positive effect on students' performance in learning vocabulary. Participants in the study included 40 students from School of Foreign Languages (SOFL) at Selçuk University. These students were selected as they have the same level of English, regarding their Placement Test results. Firstly, an MI inventory was administered to E.G. The most dominant intelligence was found as Logical-Mathematical and the least were Musical, Natural and Intrapersonal Intelligence. Then, the activities were designed regarding the intelligence profile in the classroom. Later, a pre-test including the target vocabulary was given to the groups, one experimental (E.G.), one control (C.G.), to see whether the students know the target vocabulary before the instruction and to see whether there is any meaningful difference between the groups. After the statistical analysis, there was no significant difference between the groups. The target vocabulary was taught through five reading passages, but in the E.G. the teaching was done through different MI stimulating activities; in the C.G. the traditional teaching was applied. The post-test was applied to both groups four weeks after the pre-test. The independent samples t-tests were employed fbr the statistical analysis. The results indicated that teaching vocabulary regarding Mt theory has positive effects on students' learning vocabulary as it enables environment in which every intelligence is more or less stimulated.