Annelere ilişkin bazı değişkenlerin 5-6 yaş çocuklarının yaratıcı düşüncelerine etkisi
The effects of some variables relating to mothers to creative thought in 5-6 years old children
  1. Tez No: 147469
  2. Yazar: FİLİZ SAYGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, annelerin eğitim düzeylerinin çocuklarına karşı tutum ve davranışlarına olan etkileri ile annelerin eğitim düzeylerinin, çalışıp çalışmama durumlarının, çocukların devam ettikleri okul öncesi eğitim kurumlarının ve cinsiyet değişkenlerinin çocukların yaratıcı düşünme düzeylerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2002-2003 öğretim yılında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardan tesadüfi küme örnekleme yöntemiyle seçilmiş 3 bağımsız anaokulu ve 19 anasınıfına devam eden 5-6 yaş grubundaki çocuklar ve onların anneleridir. Araştırma örneklemini oluşturan 232 çocuk ve anneleri tesadüfi eleman örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma tarama modelinde olup annelerin çocuklarına karşı tutum ve davranışları“Ebeveyn Kendi Davranışını Değerlendirme Ölçeği”(EKDDÖ) ile, çocukların yaratıcı düşünme düzeyleri Torrance Yaratıcı Düşünme Testi (T.Y.D.T.) - Şekilsel Resim Testi A Formu ile ölçülmüştür. Ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları değişken sayısına göre“varyans analizi”,“tukey testi”,“regresyon analizi”ve“t testi”ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir: 1. Annelerin eğitim düzeylerine göre çocuklarına karşı tutarlı disiplin, koruyuculuk, fiziksel cezalandırma ve başarı için baskıya ilişkin davranışlarında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Annelerde eğitim düzeyi arttıkça tutarlı disiplin davranışı artmakta, koruyuculuk, fiziksel cezalandırma ve basan için baskı davranışlarında azalma olmaktadır.115 2. Annelerin EKDDÖ ilgi ve şevkat gösterme, amaçlara ulaşmada yardımcı olma, tutarlı disiplin, standartların belirginliği, koruyuculuk, fiziksel cezalandırma, başarı için baskı, ayrıcalıklardan yoksunlaştırma, duygusal cezalandırma ile ilgili davranışları puan ortalamalrının çocukların yaratıcı düşünme düzeylerini etkilemediği görülmüştür. 3. Annelerin eğitim düzeyleri ile çocuların yaratıcı düşünmeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 4. Çalışan ve çalışmayan annelerin çocuklarının yaratıcı düşünme düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülememiştir. 5. Anaokuluna ve anasmıfma devam eden çocukların yaratıcı düşünme düzeyleri arasında anlamlı bir fark gözlenememiştir. 6. Kız ve erkek çocukların yaratıcı düşünme düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülememiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of the education level of the mother's behaviors against to their children and the effects of the following factors on the level of children's creative thought. -The education level of the mothers -Occupational situation of the mothers( Is the mother working or a housewife?) -The kindergarten or other preschool institutions which has been going on by the children. -The gender situation of the children. The sample schools of the research, three private kindergarten and nineteen official kindergaren, have been selected with coincidentally group illustrate technique from the school which depend on Konya Ministry of Education Management in 2002- 2003 school year. The samples 232 children (5-6 years group) and their mothers have been selected with coincidentally group illustrate technique. The research is in the hatching model. The mother's behaviors against to their chidren has been measured with EKDDÖ“The scale of the mothers evolution of their behavior”: The children creative thought has been measured with TYDT“Torrance Creative Thought Test-Figural Picture Test A Form”. The point average which is gathered from the scales / measurements, according to the number of variables has been tested“ Variance Analyze”,“Tukey Test”,“Regretion Analyze”and“ t Test”. The findings which are gathered at the end of research have been summarized as follows: 1. There is meaningful difference at the behaviors (as coherend discipline protecting, physical punishment and pressing for success) of the mothers against to the117 their children according to their education level. As increasing the education level of mothers, increasing coherend discipline behavior and dicreasing the protecting, physical punishment and pressing for success. 2. It has been found that the point average in EKDDÖ ( As concerning nuturance, instrumental companionship, coherent discipline, predictability of standarts, protecting, physical punishment, pressing for success, deprivation of privileges and emotional punishments) not effect the children's creative thought. 3. It has been found no meaningful relation between mother's education level and the children's creative thought. 4. It has been found no meaningful difference at the level of creative thought of working mothers and housewife mother's children. 5. It has been found no meaningful difference at the level of creative thought of the chidren who are going on kindergarten and other preschool instutions. 6. It has been no meaningful difference boys and girls at the level of creative thought.