Taşkent'in (Konya) beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Taşkent
- Tez No: 147544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Araştırma sahasını oluşturan Taşkent, Konya'ya bağlı bir ilçedir. Orta Toroslar üzerinde yer almakta olup, 468 km2 yüzölçüme ve 1450 m. yükseltiye sahiptir. Sahanın yaklaşık olarak yaşı, Paleozoik sonuna kadar inmektedir. Dağlık ve arızalı bir durum gösteren yöre, genç orojenik hareketlerle şekillenmiştir. Taşkent; Akdeniz ve İç Anadolu iklimlerinin geçiş bölgesinde yer alır. Dolayısı ile yazlar sıcak ve kurak, kışlar kar yağışlı ve soğuktur. Bitki örtüsü araştırma sahasının sahip olduğu iklim özellikleri yükselti ve toprak özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Sahada yaygm olarak kızılcam ve karaçam ormanlarının yam sıra, maki ve çalı formasyonları, step türleri ve vadi içinde yetişen ağaçsı ve otsu türler görülür. İlçenin nüfusu Cumhuriyetin ilanından sonra hızlı bir artış göstermiştir. 2000 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 46 396 kişidir. Sosyo ekonomik bakımdan gelişmemiş olması dolayısı ile yaşanan göç olayı önemli bir problemdir. Sahada üç köy, beş belde yerleşmesi vardır. Yerleşmeler çoğunlukla arazi ve iklim şartlarının müsait olduğu vadi boylarına kurulmuşlardır. Sahanın temek ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ancak her iki faaliyet de ilkel yöntemlerle yapılır. Tarım ürünleri içinde tahıl tarımı başta gelir. Hayvancılık faaliyetleri içinde küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Sahada herhangibir maden kaynağı işletilmemektedir. Sanayi bakımından da gelişmemiş bir ilçedir. Ancak turizm açısından çok çeşitli tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. İlçenin sahip olduğu bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research area, Taşkent, is a town in Konya where is over Middle Toros with area of 468 km2 and heigth of 1450 meters. The approximate age of the area lasts till the and of Paleozoik period. The town is step and broken with old orojenic movements. Taşkent is between the climates of the rejions white sea and Middle Anatolia that's why summer is hot and dry, winter is snowy and cold. The research area of plant has different features according to height and solid. You can sea the formation of lemur and shrub, kinds of steps and the trees and other proses prown in walley. The town has a great increasing population after the republication. According to the population in year 2000, it is 46 396 people. The great problem is migration of because of underdeveloped social and economic population. İn the area there are three villages and five urbans. Thost of the villages are in valleys which have a good climate. The best livelihood in town is agricultural and zoological facilities. However both facilities are so primitive. The most important agriculturel product is cereals. There is no minerals production in the town. İt is on undeveloped town in industries. However this town has so many naturel and historical beauties. No one has given great volve to these beauties in the town. Vll