Effects different joint positions, rotator cuff muscle fatigue and experience on shoulder proprioceptive sense among male vollyball players
Erkek voleybol oyuncularında değişik eklem pozisyonlarının, rotator manşet yorgunluğunun ve deneyimin omuz propriosepsiyon duyusu üzerine etkisi
  1. Tez No: 147827
  2. Yazar: NİLÜFER KABLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek voleybol oyuncularında değişik eklem pozisyonlarının, rotator manşet kas grubu yorgımluğunım ve deneyiminin omuz propriosepsiyon duyusu üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya birinci voleybol liginde mücadele eden deneyimli (n= 20; Xyaş= 20.7 ± 2.8) ve deneyimsiz oyuncular (n= 20; Xyaş= 17.1 ± 1.0) katılmıştır. Ölçümler biodex isokinetic sistem 3 pro (Biodex Medical Systems, Inc., New York, USA) ile yapılmış olup sadece dominant omuz değerlendirilmiştir. Omuz propriosepsiyon duyusu eklem pozisyon hissiölçülerek belirlenmiştir, ölçüm, omuz eklemi 90° abduksiyon, dış rotasyon ve 90° abduksiyon, nötral rotasyonda olmak üzere iki pozisyonda gerçekleştirilmiştir. Olgular yoğunluk öncesi ve sonrasında 2 derece/s hızda değerlendirilmiştir. Yorgunluk protokolü 60 derece/s hızda uygulanmış ve olgunun internal rotasyon yönünde elde edilmiş maksimum tepe tork kuvveti değeri %50 oranında azaldığında sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different joint positions, rotator cuff muscle fatigue and experience on shoulder proprioceptive sense among male volleyball players. The participants of the study were 20 experienced (Mage= 20.7 ± 2.8) and 20 inexperienced (Mage= 17.1 ± 1.0) male volleyball players being members of first league volleyball teams. Measurements were made by Biodex System 3 pro (Biodex Medical Systems, Inc., New York, USA) and only dominant extremities were assessed. Shoulder proprioceptive sense was determined by inmeasuring participant's perception of joint position sense with the joint at 90° abduction, external rotation and 90° abduction, neutral rotation. Participants were tested at a speed of 2 deg/s before and after exercising on an isokinetic testing machine until fatigued. Fatigue protocol was practiced at 60 deg/s and it was terminated when the internal rotation maximal peak torque decreased by 50%.