Britain and European security integration: British perspectives on European security matters between: 1945-2003
İngiltere ve Avrupa güvenlik entegrasyonu: 1945-2003 yılları arasında Avrupa güvenlik meseseleleri hakkında İngilterenin tutumu
  1. Tez No: 147861
  2. Yazar: PINAR BUKET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez İngiltere'nin Avrupa güvenlik entegrasyonu çerçevesindeki güvenlik anlayışını inceler. Tezin kapsadığı zaman dilimi 1945 ila 2003 yıllan arasındadır. Bu önemli süreç içersinde tüm Avrupa devletlerinin güvenlik açısından yürüttüğü politikalar çok büyük önem taşımakla beraber, İngiltere'nin politikalarının Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının oluşumu ve gelişimi açısından son derece önemlidir. Bu düşünceden hareketle, bu tez İngiltere'nin yukarıda belirtilen süreç içersinde Avrupa'nın çeşitli entegrasyon çabalarında güvenlik açısından sahip olduğu anlayışı, bu anlayışın oluşmasına neden olan koşul ve durumları ele alır. Anahtar Kelimeler : İngiltere ve Avrupa Güvenlik Entegrasyonu, İngiltere Güvenlik anlayışı, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası iv
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the security perception of Britain within the framework of European security integration. The time that is covered in the thesis is between 1945 and 2003. The thesis examines the assumptions constructing British position and intends to reveal that each of the country in Europe has possessed its own perception of security and defense within this significant process, and that - one of whose position made a profound impact on further development of European security and defense policies. That is the position of Britain. This study, therefore, will try to reveal the position of Britain and her policies in terms of European efforts for having a common identity on security and defense fields. Keywords : Britain and European Security Integration, British security assumptions, European Security and Defense Policy (ESDI) and Britain m