Ergenlik dönemindeki bireylerin ana-babalarının ayrılık kaygısı düzeyleri
Separetion anxiety levels in parents of adolescents
  1. Tez No: 147879
  2. Yazar: ERAY DEMİRDİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlik dönemindeki bireylerin ana-babalarının ayrılık kaygısı düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın ömeklemini Amasya merkezinde ergenlik döneminde çocuğa sahip 500 ana-baba oluşturmaktadır. Araştırmada ana-babaların ayrılık kaygısı düzeylerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen Ayrılık Kaygısı Envanteri kullanılmıştır. Araştırmada ana ve baba olma durumu, ana-babaların yaş durumu, sahip olunan çocuk sayısı ve ana-babaların öğrenim düzeyine göre ayrılık kaygı düzeyleri incelenmiştir. Istatiksel analizler sonucunda annelerin ayrılık kaygı düzeyleri ile babaların ayrılık kaygı düzeyleri arasında, ana-babaların sahip oldukları çocuk sayısı ile ayrılık kaygı düzeyleri arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür ışığında yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the separation anxiety levels in the parents of the adolescents. The samples of the research consist of 500 parents who have adolescents and live in Amasya. In this research, a“Separation Anxiety Inventory”has been used in order to determine the separation anxiety levels of parents. In this research, the separation anxiety levels have been investigated according to the state of being father and mother, the parents' age, the number of the children and the educational level of the parents. Statistical results have showed that there is a significant difference not only between the mothers' separation anxiety level and the fathers' separation level but also between the number of the children they have and the separation anxiety levels. The findings have been evaluated in the light of the literature and some suggestions have been made.