Mobilyacılık sektöründe karşılaşılan pazarlama sorunları ve çözümüne ilişkin bir araştırma
Marketing problems in furniture sector and survey for their solutions
  1. Tez No: 147885
  2. Yazar: MURAT TOKSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Kayseri'de bulunan mobilya sektöründeki firmaların pazarlama sorunlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak mobilyacılığın tarihi gelişiminden bahsedildikten sonra uygulama çalışmasının yapıldığı, Kayseri ilindeki mobilya sektörünün gelişmesi ve bugünkü durumu değerlendirilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise, mobilyanın üretim aşamasından başlayıp kullanım aşamasına kadar belirli aşamalardan geçerek tüketicinin istek ve ihtiyaçlarına ne şekilde cevap verdiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun içinde Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 32 firmaya anket uygulanmış ve ne gibi pazarlama sorunlarıyla karşılaştıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, mobilya sektörünün pazarlama sorunlarının çözümüne ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the marketing problems of the furniture sector in Kayseri. After giving a brief history of furniture sector in general, the situation of furniture sector in the past and today in Kayseri is evaluated. In the application part of the study, how furniture satisfies consumers need and demand from production to use at various stages are attempted to be shown. For this aim, applying questionaire to 32 firms in Kayseri Organized Endustrial Region, what kind of marketing problems they face to are attempted to be demonstrated. In the conclusion part of the study, suggestions for solutions of the marketing problems in the furniture sector are made.