İlköğretim okullarında toplam kalite yönetiminin uygulamasına ilişkin bir inceleme
A research about applications of total quality management in the primary school
  1. Tez No: 147952
  2. Yazar: GÖKHAN KIVRAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR OKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM OKULLARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN UYGULANMASINA İLİŞKİN BİR İNCELEME Gökhan KIVRAK Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Anabilim Dab Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aynur OKSAL Jüri Üyeleri: Doç.Dr. Bilçin TAK Doç. Dr. Asude Bilgin Bu araştırma, ilköğretim okullarında uygulanan toplam kalite yönetiminin uygulanma düzeyini ve ilköğretim okulu öğretmenlerinin toplam kalite yönetimine bakış açılarım değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, tarama modeli ile yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini ise Bursa ili sınırlan içerisinde 7 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 104 bayan ve 83 bay öğretmen olmak üzere toplam 187 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak ilköğretim okullarında uygulanan toplam kalite yönetiminin mevcut durumunu belirlemeye yönelik anket kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS paket programında, Frekans dağılımı ve çapraz tablo hazırlama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda; ankete katılan öğretmenlerin TKY'nin eğitimde uygulanmasının yaran olacağına inandıkları belirlenmiştir. Ancak TKY ile ilgili bilgi düzeylerinin orta düzeyde, velilerin eğitime katkılanmn yetersiz olduğu saptanmıştır. Eğitimin daha etkinleşmesi için gerekli materyallerin orta düzeyde sağlandığı belirlenmiştir. TKY uygulanma süresine göre öğretmenlerin anket sorulanna verdikleri cevaplar incelendiğinde birkaç soru dışında 1-4 yıl aralığında kalite çalışmalan yürütülen okullarda diğerlerine görece daha olumlu bir bakış açısı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre, TKY sürecinin devamı ve gelişmesi için yöneticilerin tam katılımı sağlamaya yönelik liderlik yapmalan; yönetici, öğretmen ve velilerin TKY konusunda bilgilendirilmeleri önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, İlköğretim iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ABOUT APPLICATIONS OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN THE PRIMARY SCHOOL Gökhan KIVRAK Uludağ University Institute of Social Sciences Primary School Teaching Departmant of Primary School Primary School Science Branch Master Thesis Adviser: Assoc. Prof. Dr. Aynur OKSAL Jury Members: Assist. Prof. Dr. Bilçin TAK Assist. Prof. Dr. Asude BİLGİN This research has been carried out with the aim of evaulating the level of total quality management carried out at primary schools and the teachers point of view intotal quality management. This research is a descriptive work out which has been done by scanning technique.The samples of research are 187 teachers consisting of 104 female and 83 male who are working at 7 state schools in Bursa. As a means to collect data, questionnaries which determine the condition of total quality management carried out in primary schools, have been used. The analysis of collected data has been made in SPSS programme by using frequency distrubition and crosstabulation methods. At the end of the research it has been conclued that the teachers participated at survey believed that the application of total quality management in education would be benefical. But it has also concluded that their knowledge about total quality management is insufficient. It has been also determined that to make education more efficient necessary materials, have been supplied at avarege level. The examination which is carried out in the perriod of applying the TQM; it is realised that the schools which TQM is carried on between 1-4 years except a few questions have more affirmative point of wiews. According to these results it is suggested that the managers should provide the complete participation for the process and improvement of total quality management process and managers, teachers and parents should be acknowledged about total quality management. KEYWORDS Quality, Total Quality Management, Primary School