Corporate governance - The case for Turkey
Kurumsal yönetim - Türkiye uygulaması
- Tez No: 148063
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son dönemlerde yaşanan şirket skandalları ve fınansal krizler,“doğru kurumsal uygulama”ihtiyacı ile birlikte“Kurumsal Yönetim Kavramı”nı her zamankinden daha fazla ön plana çıkarmıştır. Gelişen dünya ile birlikte ortaya çıkan yeni uluslararası çevreler ve globalleşme ile büyüyen özel sektör, hükümetler ve kurumlar üzerinde yönetim reformları yapılması için baskı oluşturmaktadırlar. Hükümetler özel sektöre dış yatırımı özendirmek amacıyla yapısal ve kurumsal düzenlemelere gitmektedirler ve bu nedenle Kurumsal Yönetim kavramı ile yakından ilgilenmektedirler. Kurumsal Yönetim, şirketler için rekabet gücünü artırıcı ve maliyetleri düşürücü, yatırımcılar için ise güvenli kazanç anlamı taşıyan bir unsurdur. Tüm bu nedenlerden dolayı Kurumsal Yönetim, hükümet yetkilileri ve finans, muhasebe, yönetim, strateji, kamu, hukuk ve ekonomi dallarından akademisyenlerin ilgisini çekmektedir. Kaynak ve veri taraması ile yapılan bu çalışma (i) Kurumsal Yönetim' i, yapı ve formasyonu ile tanımlamak (ii) dünya ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki gelişimini analiz etmek (iii) Kurumsal Yönetim'in Türkiye'deki yapısı ve uygulamalarını incelemek (iv) Kurumsal Yönetim reformları ile ilgili önerilerde bulunmak amacı taşımaktadır. VII
Özet (Çeviri)
In light of recent corporate scandals, financial collapses, and growing awareness of the need for“good practice,”the term“Corporate Governance”has been more prominent than ever. The new international environment, throughout the developed world with a larger private sector and globally-integrated financial and product markets, makes pressures on governments and companies to reform their governance arrangements. Governments are concerned with Corporate Governance as they attempt to design legal and regulatory institutions that enable private sector to raise more domestic and foreign capital and attract foreign direct investment. Companies are concerned because Corporate Governance drives their competitiveness and reduces the cost of capital. Investors care about Corporate Governance, because it crucially shapes security returns. For all these reasons, governance has been occupying the time and attention of government officials, thinkers, practitioners and academicians in finance, accounting, management studies, business strategy, public policy, law, and economics. The purpose of this study, based on a literature review, is (i) to define what Corporate Governance is and highlight its structure and framework (ii) to analyze its development in the world and especially in emerging economies (iii) to provide an overview of the Turkish Corporate Governance framework and its current practice, and (iv) to draw out conclusions and recommendations for the Corporate Governance reforms. VI