Tasarımda stereotipi
Stereotupe in design
- Tez No: 148103
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TOKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gündelik yaşamımızda, hayatımızı kolaylaştırmak, farklı gereksinmelere cevap vermek üzere yararlandığımız çeşitli nesne ve hizmetlerin anlaşılır, kolay kullanılır olması gerekmektedir. Kullanıcının, bu ürünleri tercih etmesi, kolayca anlaması ve beklentilere paralel davranışları ortaya koyması tasarımların stereotipiler çerçevesinde oluşturulması ile mümkündür. Stereotipiler, bir hareketin düşünmeye gerek kalmaksızın kolaylıkla oluşmasını sağlarlar. Belirli tasarım alanlarındaki güçlük ve olumsuzlukların giderilmesinde ve yanılgıların önlenmesinde önemli avantajlar getirirler. Bu tez çalışmasının amacı stereotipi ve tasarım kelimelerinin önderlik ettiği saptamalar doğrultusunda çeşitli bakış açılarına ulaşmak, örnekleri incelemek ve sonuca ulaşmaktır. Konu, beş ana başlıkta ele alınmaktadır. İkinci bölümde tasarım kelimesi ve kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde stereotipi kavramı, çeşitli kıyaslamalar yardımıyla incelenmiş, stereotipilerin temelinde yatan sebepler ve stereotipilerin hedefleri ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde tasarım ve stereotipi kelimelerinden yola çıkılarak oluşturulan bakış açılan açıklanmıştır. Beşinci bölümde bu bakış açılan doğrultusunda kontrol, gösterge ve kullanım nesneleri örnekleri incelenmiştir. Altıncı bölümde görsel tasarımda stereotipilere değinilmiş ve daha sonra sonuca ulaşılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
In our daily lives we make use of many objects and services to address our various needs and to make our lives easier. It is required that these objects and services should be comprehensible and easy to use. User's preference among these objects, easy understanding of them and behaviours being parallel to expectations can be possible by designs which are aware of stereotypes. Stereotypes cause people to act in a specific manner without thinking. They bring serious advantages in avoiding misunderstandings, eliminating negative aspects and difficulties which can be present in specific branches of design. The aim of this dissertation is to observe samples, to derive various approaches and hence to reach to conclusion under the guidance determined by the words 'design' and 'stereotype'. The subject is investigated under five main topics. In the second chapter the word and concept of 'design' are explained. The third chapter explores the concept of stereotype by means of several comparisons and puts out the reasons behind stereotypes and their targets. In the fourth chapter by considering the meanings of the words 'design' and 'stereotype' several point of views are formed. In accordance to these point of views, different examples of controls, displays and objects are examined in the fifth chapter. In the sixth chapter Stereotypes influencing the visual design are mentioned. VI