Yükseköğretim programlarının istihdam ihtiyacı açısından incelenmesi: Bir saha çalışması
The examination of the high education programs in relation to the national employment needs: An area working
- Tez No: 148393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN REŞİT YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Anahtar Kelimeler : Kontenjan, istihdam, üniversite kontenjanları, yönlendirme Yapılan çalışmanın amacı işgücü (insangücü)/eğitim planlaması yaklaşımı konusunda; var olan bir boşluğu doldurmak, eğitim sisteminin bütününü kapsayan bir eğitim/ işgücü (insangücü) planlaması sistemi kurulmasına bir model önermektedir. Çalışmanın kapsamı Yükseköğretim görmek isteyen öğrenci sayısının her yıl artış göstermesi, mevcut kontenjanların bu artışı karşılamaya yetmemesi sonucunda ortaya çıkan çok çeşitli problemlere çözüm arayışıdır. Üniversite kontenjanlarının belirlenme esasları, meslek standartları, AB meslek ve öğrenci oranlan, küreselleşmenin etkileri, yükseköğretim istatistikleri, eğitim-istihdam ilişkileri, yönlendirme, Dünya ülkelerindeki yükseköğretime giriş modelleri, yine çalışmanın kapsamı içindedir. Araştırmanın içeriğinde uzun vadeli planlama yapmanın gerekli olduğu, günümüz politikacılarının 25 yıl sonrasına yatırım yapmaktan kaçındığı, günlük düşündükleri, kısa vadeli kararlar aldıkları için çözüme kolayca ulaşılmadığı vurgulanmıştır. Yöntem olarak çalışmada uluslararası karşılaştırma yöntemi, kaynak taraması, kişisel çözüm önerileri ve bir saha çalışması yapılmıştır. Son bölümde önemli sonuçlara ulaşılmış olup çözümün uzun vadeli planlamadan, kurumlar arası eşgüdümden geçtiği vurgulanmıştır. Ayrıca kontenjanların daraltılarak ülke genç nüfusunun yüksek öğretimden mahrum bırakılmaması gerektiği, bir çok ülkenin genç, vasıflı, eğitimli işgücüne ihtiyaç duyduğu belirtilmiştir. Üniversitelerin iş dünyasının gerçeklerine göre programlarım güncellemeleri gerektiği ve orta öğretimde yönlendirmenin önemine işaret edilmiştir. Çalışmanın sonunda AB ortalamaları alınarak bu ülkelerdeki eğitim/işgücü oranlan çıkarılmış ve bu rakamlar bir tablo yardımıyla ülkemiz rakamlan ile karşılaştınlarak uzun vadeli ihtiyaç planlaması yapılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
Keywords : quota, employment, university quota, orientation The aim of this thesis is to fill an absence of knowledge in relation to the subject of workforce- education planning, and to form a model in constructing a system of education-workforce planning that will cover the entire education system. The scope of this study is to find a solution to the various problems that arise from the increasing number of the students, each year, that want to have high education and from the insufficency of the existing quatos in meeting this increase. The principles in determining the quatos for universities, the standarts for professions, the ratios between the students and the professions in the EU countries. The effects of globalization, the statistics on high education, the education- employment relations, orientation/guidance, the entrance models to high education in countries all over the world, are also within scope of this study. In this research, it is emphasized that long term planning is necessary, and that the contemporary politicians avoid from investing on 25-year terms, they are in daily considerations, take short term decidions and for all these reasons, no easy solution is foreseen reach. Methodologically, in this study, the method of comparison on international basis, is used and literature scanning, personal solution proposals and a field study are made. In the last chapter, aconsiderable amount of outcome is revealed, and it is emphasized that solutions are due to long term plannig and coordination among the instutions.Furthermore, it is stated that the young generations of the country should not, by limiting the quotas, be deprived of high education, and many countries are in need of young, qualified and educated workforce. It is pointed that universities should adopt their programs to the business life realities and that starting orientation and guidance is, in intermadiate education, important. Finally, in order to attain, in subject of education, the EU norms, the goal in our country is to realise the ratios between the needs for education and work force in the EU countries. vin