Üniversite sanayi işbirliği (Sakarya örneği)
Cooperation between industry and university
  1. Tez No: 148400
  2. Yazar: GÜRKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Anahtar Kelimeler : Üniversite Sanayi İşbirliği, Sakarya, Sakarya Üniversitesi Günümüzde bilgi toplumu olabilmenin yolu daha fazla bilgi ve enformasyon üretme ve kullanabilmekten geçmektedir. Gelişmiş ülkeler, bilgiyi daha fazla kullanarak, diğer ülkelerden ayrıcalıklı konuma gelmişlerdir. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye'nin ise bilgi toplumu olma yolunda önemli mesafeler kat etmekle birlikte, çok da fazla gelişme gösterdiğini söylenmek mümkün değildir. Bunun nedenlerinin başında Ar-Ge faaliyetlerine gerektiği gibi önem verilmemesi ve yeterli fınansal desteğin sağlanamaması gelmektedir. Türkiye'de, Ar-Ge faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği kurumlar üniversitelerdir. Bu nedenle bilgi toplumuna giden yolun üniversitelerden geçtiği söylenebilir. Türkiye'deki üniversitelere aktarılan kaynakların, dünya standartlarının çok altında olması da bilgi toplumuna geçiş sürecini yavaşlatan etkenlerden biridir. Gelişmiş ülkeler, üniversite sanayi işbirliğine her geçen gün daha fazla önem vererek gelişmelerini hızlandırırken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde üniversite sanayi işbirliğinin önemi henüz yeterince kavranamamıştır. Ülkemizin kalkınması ve ekonomik gelişmesini sürdürebilmesi için, özellikle sanayinin, bilgi ve enformasyon ile bütünleşmesi gerekmektedir. Bunun için sanayi ile bilgi üreten kurumlar olan üniversitelerin daha yoğun bir işbirliği içinde olmaları büyük, önem arz etmektedir. Ülkemizde geçmişi çok eskilere dayanmayan ve henüz tatmin edici sonuçlar elde edilememiş olan üniversite sanayi işbirliği alanında, yapılması gereken çalışmalar vardır. Sakarya'da üniversite sanayi işbirliği konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Sakarya sanayisinin sıkıntıları ve yeni kurulan üniversitelerinden biri olan Sakarya Üniversitesi 'nin sorunları, Sakarya'daki üniversite sanayi işbirliğinin yeteri kadar verimli olmasını engellemiştir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen başarılı örnekler ise gelecekten olumlu beklentileri arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Cooperation Beetween Industry and University Keywords : Cooperation Beetween Industry and University, Sakarya, Sakarya University Nowadays, the way of being an information society passes through using and producing information.Developed countries became previliged by using information more. Saying Turkey is growing up day by day, yet, it is not posibble to say enough for a developing country. Cause of this is, the lack of importance given to research and development facilites and financial support to them. In Turkey, universities are the places where research and development facilities intensively take place. That's why the way going to information societies pass through universities and lack of funds trans-shipped to universities slow down the success. In Turkey, it was not recognized that developped countries speed up their development by the cooperation of the industry and universities when Turkey has not recognized this. Industry and information must combine with eachother in order to supply the development of our country. That's because the universities which produce information must cooperate with industr more intensively however it has'nt last long and must be constructed. There is a vital problem in cooperation of university and industry in Sakarya. The problems of Sakarya University which has just been established and problems of Sakarya Industry prevented the cooperation of them. The examples of cooperation realized in recent days increased the hopes for the future. XI