Etkin bir temettü politikası olarak temettü avansı ve muhasebeleştirilmesi
Interim dividend and accounting application
- Tez No: 148436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Temettü, Temettü Avansı, Hisse Senedi Tasarruf sahiplerinin anonim ortaklıklarda pay sahibi olmaları sonucunda elde ettikleri en önemli haklardan bir tanesi, ortaklığın elde ettiği safi kardan pay alma hakkıdır. Pay sahiplerinin bu haklarına istinaden elde edecekleri kar payı tutan, şirketlerin oluşturdukları temettü politikaları çerçevesinde belirlenmektedir. Temettü politikalarının şirket değeri üzerinde etkisi tartışılmaktadır. Temettü politikasının şirketlerin değeri üzerinde olumlu bir etkisinin bulunduğu ve istikrarlı kar dağıtımında bulunan şirketlerin değerinin olumlu yönde değiştiği savunulmaktadır. Diğer bir görüşe göre ise temettü politikalarının şirket değeri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ileri sürülmektedir.Bir diğer görüşe göre ise yüksek tutardaki temettü ödemeleri şirket değeri üzerinde olumsuz yönde etkide bulunmaktadır. Uygulamada yasal sınırlamalar, vergi düzenlemeleri, yatırım olanakları, likidite durumu, finansman olanakları ve karların istikran gibi unsurlar temettü politikalannın belirlenmesinde etkin olmaktadır. Şirketler tarafından bu çerçevede oluşturulan temettü politikalanndan bir tanesi de temettü avansı politikasıdır. Temettü Avansını, hesap dönemi içerisinde dönem sonundaki dağıtılacak kara mahsuben yapılan ödemeler olarak ifade edebiliriz. Temettü avansı, ABD., İngiltere ve Almanya gibi bazı gelişmiş batılı ülkelerde de uygulanmaktadır. Ülkemizde de SPK.'ya tabi halka açık anonim şirketlerin temettü avansı dağıtabilmeleri için SPK.'da yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTERIM DIVIDEND AND ACCOUNTING APPLICATION Key Words : Dividend, Interim Dividend, Cash Dividend One of the right that account holders have is to get a portion out of the net profit when they become shareholder. The amount of the portion out of the profit of the shareholders is determined under the dividend policies that are formed by companies. Dividend Payment, is done according to the portions for the forthcoming correspondence. The study discusses the effect of Dividend policies on the company value. The study defends not only the positive effects of Dividend policies but also the positive changes of companies which share their profits on a regular basis. On the other hand, there are arguments that there is no effects of Dividend policies on the company value. It is also argued that there is a negative effect of high Dividend payments. In practice, 'legal constraints', 'tax legislations', 'investment opportunities', 'liquidity situations', 'financial possibilities' and 'stability of the profits' play efficient roles in determining Dividend policies. In the same line, Dividend payment policy is one of the policies that is formed by the companies. One can define Interim Dividends as the advance payments which are done according to the profits at the end of the accounting period. Interim Dividends are valid applications in the developed Western countries such as the USA, United Kingdom and Germany. In Turkey, legal legislations have been arranged to allow interim payments for public Vll